MAGAZINEMUSIC

11 Yıllık Mesleğini Bırakıp Las Vegas’ta Tiesto’nun Önünde Çalan Jaffer ‘in Başarı Hikayesi

Jaffer sahne isimli Türk DJ Cafer Kabak, 6 yıl önce içinden geçtiği ve sonunda Las Vegas’ta Tiesto‘dan önce çalma fırsatı yakaladığı başarı hikayesini paylaştı.

Jaffer’in Motive Edici Başarı Hikayesi

Hazırsak başlayalım! Hikaye eskilerin efsane mekanı İndigo‘da gerçekleşen yarı final ile başladı. 250 kişinin başvurduğu yarışmada ilk 30’a giren Cafer Kabak performansını gösterdikten sonra SoundClash’in finalisti olmayı başardı. Diğer finalistler ise şöyleydi : Fatih Mutlu , Kubilay Volkan Kaygısız (Kuvoka), Mustafa Atıcı & Gökhan Sakaltaş, M.Kemal Kazanasmaz (Stereologtr) ve Pınar Başak Boyacı (DJ Lady Pi).

Finalistler yarışma öncesinde 2 gün süren workshoplar sayesinde sektörün önde gelen isimlerinden değerli bilgiler aldı. Bu süreçte finalistler hazırlıklarını, Birol Giray, Cem Salman ve Murat Uncuoğlu ile yaptı. En sonunda final günü geldi çattı. IzakaTerrace da gerçekleşen finalde sahne alan 6 finalistten biri SoundClash’in uluslararası yarışmasına katılma hakkı kazanacaktı. Jaffer’in final performansı, dijital sanat enstelasyon mimari Ecem Dilan Köse‘nin oluşturduğu görseller ile beraber öne çıkıyordu. Jüri değerlendirmeleri yaptıktan sonra iki isim arasında kalınca, bu iki ismin tekrar performans sergilemesine karar verdi. Jaffer için stresli dakikalar tekrardan başladı. Yeniden sahneye çıkıp tekrar yarışacaktı. Sahneye çıkıp performansını gösterdikten sonra ise stresli dakikalarını stresli günlere çevirecek bir sonuç ile karşılaştı. Finali kazanan Jaffer, Las Vegas’a, dünya finaline gidiyordu. Türkiye finali ile dünya finali arasındaki süreç Cafer Kabak’a 11 yıllık mesleğini bıraktıracak ve 10 kilo vermesine sebep olacaktı.

Jaffer Las Vegas’taki Dünya Finaline Gitmeye Hak Kazandı

14 Temmuz’da dünya finali için Las Vegas’a doğru yola çıkan Jaffer’e Birol Giray’da eşlik ediyordu. 14 saatlik uçuşun ardından Las Vegas’a ulaşan Jaffer, Omnia‘daki tanışma partisinde diğer DJ’ler ile tanışarak heyecanını paylaştı. Birol Giray’ın verdiği direktifler ile hazırlıklarını tamamlayan Jaffer için hayatının dönüm noktalarından biri gelip çatmıştı. 6 yıl önce bugün Morquee Las Vegas‘taki performansına çıkmadan hemen önce 15 Temmuz günü köprülerin kapatıldığının ve ülkede bir şeylerin ters gittiğinin haberini alınca moralinin bozulmasına rağmen sahneye çıkıp setini çaldı. Bu zorlu şartlar altında performansını gerçekleştirdikten sonra Grammy ödüllü Mixing & Mastering mühendisi Luca Pretolesi‘den workshoplar alan Jaffer, bu tecrübeyi harika olarak tanımlıyor.

Kazananın açıklanacağı an geldiğinde ise artık heyecan doruk noktasındaydı. Kazananı NERVO anons etti ve her şey Jaffer için bir anda durdu. Etrafındakilerin üzerine koşmasıyla kendisine gelen Jaffer, uzun süren emeğinin karşılığını almış, SoundClash’in kazananı olmuştu. Tamam artık ayağımı uzatıp rahat bir nefes alabilirim dedi ama henüz bu macera bitmemişti. Hayatının ilk ve en önemli performansına Hakkasan gece kulübünde imza atacaktı. 2 saat süren bir warm-up yapacak ve sahneyi dünyanın en popüler DJ ve prodüktörlerinden biri olan Tiesto‘ya teslim edecekti. Sahneye çıkıp Türk bayraklarıyla performansını gösteren Jaffer müthiş bir performansın ardından sahneyi Tiesto’ya devretti ve bu başarı hikayesini alnının akıyla tamamladı.

Sahne sanatlarının en zorlu zamanları alkıştan uzak kalınan zamanlar. Jaffer’in muhasebecilikten Las Vegas’ta Tiesto’ya warm-up yapmasına uzanan bu başarı hikayesi birçok müzisyenin hayali.

İşte Jaffer’in zafere giden yolculuğunu anlatan o kısa film ve finalde çaldığı set..

Jaffer, Inndroom Studio İle Yeni Yetenekler Yetiştiriyor

Bu hikayenin başrolu Jaffer’den DJ’lik ve müzik prodüksiyonu eğitimi almanız mümkün! Jaffer’in kurmuş olduğu Inndroom Studio, DJ’lik ve prodüksiyon ile ilgilenen yeni yetenekleri yetiştirmek için yola çıktı. Inndroom Studio Instagram veya Inndroom Studio Facebook üzerinden gelişmelerden haberdar olabilirsiniz!

İşte Elektronik Müzik Yapmayı Öğrenebileceğin 5 Türkçe YouTube Kanalı yazımızı okudunuz mu ? Ana dilinizde kaynaklarla internet üzerinden elektronik müzik bilginizi geliştirebilir, eğitim öncesi genel bilgiler edinebilirsiniz.

Önceki Yazı

PARTYMAG İLE HAFTANIN EN İYİ ETKİNLİKLERİ

Sonraki Yazı

PARTYMAG İLE HAFTANIN KAÇIRILMAYACAK ETKİNLİKLERİ