MAGAZINEVENUE

Blackbird DJ Okulunda Bir Gün : Nasıl DJ Olurum?

Blackbird DJ Okulunda Bir Gün : Nasıl DJ Olurum?

İşte Blackbird DJ Okulunda Bir Gün Nasıl DJ Olurum? 

Nasıl DJ Olurum?

Almanya, Rusya, İngiltere gibi bir çok farklı ülkede sahne alan DJ ve Prodüktör Ali Murat Karakuş’un kurucusu olduğu Blackbird DJ okulunda bir gün geçirerek büyülü bir soruya cevap aradık Nasıl DJ Olurum? 

DJ Kimdir ?

DJ Kimdir?

Nasıl olurum sorusuna geçmeden önce DJ kimdir ve DJ’lik nedir sorularına cevap vermemiz gerekiyor. Zira bu meslek bazen altı boşaltılıp sanatın dışına itilebiliyor. Disc Jokey (DJ)şarkıları arka arkaya koyarak şarkıların birbiriyle uyumlu olmasını sağlayanşarkılar arasında geçişler yapan, şarkılara gerek efektler gerek başka sesler katarak farklı bir ruh kazandıran kişidir. 1900’lerin başında gramofonun yapılışından itibaren oluşan DJ’lik, radyo DJ’liği olarak geliştikten sonra 60’lara doğru gece kulüplerine taşmaya başladıGelişimini festival ve etkinliklerde devam ettirdi. 2000’lerde teknoloji akımı ve günümüzde Ableton Live gibi programların sunduğu imkanlarla canlı bir şekilde icra edilebilir ve sosyal medya platformları yoluyla milyonlarca kişiye ulaşabilir hale geldi. Bu da demek oluyor ki artık DJ’ler sadece var olan şarkıları çalmakla kalmayıp sahnede canlı müzik de icra edebiliyorlar. 

Blackbird DJ Academy’de DJ’liEğitimi 

Blackbird DJ Academy’de Ders Anı

 Blackbird DAcademy sektöre bir çok DJ yetiştirmeye devam ederken kendi içinde düzenlediği yarışmalar, “work-shoplar” ve partilerle de öğrencilerine bir aile ortamı sunuyor. Peki ben bu okula gidersem ne öğreneceğim ? İyi  bir eğitim alacak mıyım ve en önemlisi bir gece kulübünde çalabilecek miyim? 

 Eğitimlere müzik teorisinin temelindeki mezür ve armoniden başlayan kursun devamında pratik olarak set-up üzerindeki tuşlar ve “ Rekordbox ” öğretiliyor. Sonrasında şarkı geçişleri, tonlamalı geçişler, arşiv oluşturma ve müzik tarzı belirleme ile ilgili bilgiler veriliyor. Bu süreçte sektörle ilgili de bir çok bilgi verilirken kişisel pazarlama nasıl yapılır sorusunun da cevabını bulabiliyorsunuz.  

 Eğitimi Tamamladım, Ya Sonra? 

Ya Sonra?

Eğitim bittikten sonra iş kişilerde bitiyorAkademi size bazı popüler gece kulüplerinde çalma fırsatı sunsa da kimse sihirli değnek sahibi değilBurada ise DJ’likle ilgili çok daha farklı bir pencere açılıyor. Bir gece kulübünde çalsanız ne kadar kişiye kendinizi dinletebilirsiniz ? Çoğu gece kulübü müzik kaliteniz kadar sahip olduğunuz kitleye de önem veriyor. Sonuç olarak her sektörde olduğu gibi eğlence sektöründe de çevre sahibi olmanız gerekiyor. Akademi sizi besliyor, uçmayı öğretiyor ve günü gelince de yuvadan bir kara kuş olup ayrılmanızı bekliyor. 

Blackbird DJ Academy Internet Sayfasına Buradan Ulaşabilirsiniz : http://www.blackbirddjacademy.com/

DJ’lik konusuyla ilgili araştırmalarımız devam edecek, takipte kalın! 

Önceki Yazı

Alaçatı Sokaklarında Bir Gün ve Electronica 2020

Sonraki Yazı

İşte Bartender Olmak İsteyenler İçin 5 İpucu