EVENTSMAGAZINE

26. İstanbul Caz Festivali Bitmeden Yetişin

İstanbul Caz Festivali !

İstanbul Caz Festivali, her yıl temmuz ayının ilk yarısında İstanbul’un değişik konser ve etkinlik mekânlarında gerçekleşiyor. İstanbul Caz Festivali, programında caz müziğinin yanı sıra pop, rock ve dünya müziği gibi farklı tarzlara da yer alıyor. Yeniliklere açık, kapsayıcı ve erişilebilir yönleriyle caz müziği temel yapı taşı olarak benimsenen bu festival, sadece müzikseverler ile sanatçıları buluşturmakla kalmayıp sınırlı Türkiyeli sanatçıların çalışmalarını ve yeni üretimlerini destekliyor. Bu festivalle İstanbul’un özgün tarzını soluduğunuz havadan bastığınız kaldırım taşına kadar hissedeceğinize garanti veriyoruz.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, Garanti BBVA’nın sponsorluğunda bu yıl 26.sı düzenleniyor.  İstanbul Caz Festivali, 29 Haziran – 18 Temmuz tarihleri arasında 27 farklı mekânda, 300’ü aşkın yerli ve 50 yabancı sanatçıyı Caz severlerle buluşturuyor.

Festival, Türkiye’nin en önemli caz vokallerinden Ömür Göksel’e ve usta caz davulcusu Hasan Hürsever’e Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün takdim edildiği görkemli bir ödül gecesiyle başladı.

  • Bu yıl çok özel isimleri ağırlıyor. Kontrbasçı besteci Michael League’in Grammy ödüllü grubu Snarky Puppy.
  • Müziğini caz, R&B ve hip-hop unsurlarıyla şekillendiren besteci vokal José James.
  • İki Grammy ödüllü Jacob Collier.
  • Tutkulu vokali ve farklı müzik türlerine olan ilgisiyle dünyanın özgür ruhlu nadir sanatçılarından Joss Stone.
  • Hip-hop, R&B tınılarını cazla ustaca harmanlayan saksafoncu besteci Kamasi Washington.
  • Belçikalı multi-enstrümantalist Melanie de Biasio.
  • Çağdaş müziğin dünyaca ünlü piyanisti, bestecisi Aydın Esen.

Küba klasiklerinden orijinal bestelere uzanan performanslarıyla Alfredo Rodríguez & Pedrito Martinez ile Montreux Caz Festivali Vokal Yarışması’nın finalisti, Ella Fitzgerald’a benzetilen Cyrille Aimie yer almakta.

İstanbul Caz Festivali; müzik severlerle Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, Aya İrini Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Esma Sultan Yalısı gibi İstanbul’un farklı tarihi mekânlarında ve kentin dört bir yanındaki açık alanlarda gerçekleştirdiği konserlerle 50.000 izleyiciye ulaşıyor. Avrupa’nın önde gelen caz festivalleri arasında yer alan İstanbul Caz Festivali, Uluslararası Caz Festivalleri Birliği IJFO’nun ilk üyelerinden.

Caz müziğin renkli ve özgün dünyasını şehrinizde ziyaret etme fırsatını kaçırmayın!
Etkinliklere ve daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz.
Önceki Yazı

SONIC SWIM 2. SENESİNDE ÇEŞME'DE!

Hafta Sonu Etkinlikleri
Sonraki Yazı

10 - 14 Temmuz Popüler Etkinlikler