EVENTSMAGAZINE

29 Nisan Dünya Dans Günü Durma Sen De Dans Et!

Hepimiz bir gün bir yerde illaki dans etmişizdir öyle değil mi? Kimimiz çılgın bir partide, kimimiz duş alırken ya da yemek yaparken illaki müzikle beraber sallanmışızdır 🙂 Bugün de 29 Nisan Dünya Dans Günü kutlamaları sebebiyle hepinizi olduğunuz yerden dans etmeye davet ediyorum! Bakalım dünyada bugün nasıl ortaya çıkmış ve nasıl kutlanıyormuş.

1982 yılında UNESCO sahne sanatlarının ana ortağı olan Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI), modern balenin yaratıcısı Jean-Georges Noverre’nin (1727-1810) doğum günü olan 29 Nisan’ı Dünya Dans günü olarak ilan etti. Bu günün amacını dansı kutlamak, bu sanat formunun evrenselliğini canlandırmak, tüm siyasi, kültürel ve etnik engelleri aşmak ve insanları ortak bir dil dansı ile buluşturmak olarak tanımlayan ITI herkesi bu günü kutlamak için dans etmeye davet ediyor.

Her yıl olağanüstü bir koreograf ya da bir dansçı ITI Yürütme Kurulu tarafından elçi olarak seçilerek dünyaya bir mesaj vermesi isteniyor ve bu mesaj çok sayıda dile çevrilerek evrensel olarak dağıtılıyor.

Bu yıl mesaj elçisi olarak da dansçı, koreograf, eğitmen ve aynı zamanda bir aktör olan Gregory Vuyani MAQOMA seçildi. Biraz kendisini tanıyalım.

Gregory Vuyani

Gregory Vuyani Maqoma

Gregory Vuyani Maqoma

Gregory Vuyani Maqoma, 1980’lerin sonlarında doğduğu yerde büyüyen siyasi gerginliklerden kaçmanın bir yolu olarak dansa başladı. Resmi dans eğitimine 1990 yılında Moving Into Dance’de başladı ve Sanat Yönetmeni Yardımcısı oldu. Maqoma kendisini uluslararası alanda üne sahip dansçı, koreograf, eğitmen ve yönetmen olarak tanımlar. 1999 yılında Belçika’da Sahne Sanatları Araştırma ve Eğitim okulunda (PARTS) Anne Teresa De Keersmaeker başkanlığında burs alırken Vuyani Dans Tiyatrosunu (VDT) kurdu. Bir çok çalışması ile uluslararası alanda pek çok ödül almaya hak kazandı.

2017 yılında Maqoma, Fransız Hükümeti tarafından Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres (Sanat ve Edebiyat Şövalyesi) Ödülü ile onurlandırıldı. 2018’de Güney Afrika Sanat ve Kültür Bakanlığı tarafından dans eğitimi alanında verilen Usiba Ödülü ile onurlandırıldı.

Gregory’nin Dünya Dans Günü için ilettiği mesajı okumak isteyenler mesaja bu linkten ulaşabilir 🙂 Aynı zamanda mesajını ilettiği videoya da aşağıdan ulaşabilirsin!

STGtv Journey with Gregory Maqoma

International Dance Day 2020 Online Celebration!Video from Message Author, Gregory Vuyani MAQOMA, South Africa>>To watch more videos, please visit https://www.international-dance-day.org/mainevent.html

Geplaatst door International Dance Day op Dinsdag 28 april 2020

Online 29 Nisan Dünya Dans Günü Kutlamaları

Bu yıl yaşanan COVID-19 pandemisi sebebiyle yapılacak bütün Dünya Dans Günü etkinlikleri virüsün yayılmasını önlemek ve herkesin güvenliğini sağlamak adına iptal edildi. Bu sebeple Uluslararası Tiyatro Enstitüsü konseyi, üyeleri ve destekçileri herkesi bu günü online olarak kutlamaya davet ediyor. Aşağıda paylaşan bazı videoları iletiyor olacağım, daha fazlasını merak edip görmek isteyenler de bu linkten ulaşabilirler.

Eğer bizimle birlikte dans etmek istersen 1 Mayıs Cuma günü çok özel bir konsept partiyle yine karşınızdayız. Ama bu sefer pek de bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Çünkü bu sefer konseptimiz pijama partisi!

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününde ‘Private’ Zoom kanalımızda gerçekleşecek olan bu online pijama partisine sadece davetli listemize adını yazdıranlar katılabilecek. Tek yapman gereken @partymagapp Instagram sayfasından bize “Guest var mı?” diye mesaj atmak!

Elektronik müzik sahnemizin lokal ve önemli isimleri Ali Efe Dinç, Anıl Vardareli, Berk Pekiner, Emre Şenol ve Jamie S. bizi dans ettirmek için 5 saatlik müzikal şölen hazırlıyor. Emek ve Dayanışma Günü kapsamında elektronik müzik kültürünü desteklemek isteyenler için bir de link paylaşıyor olacağız. Destekçilerimize yayın sırasında açıklayacağımız sürpriz hediyeler de sunacağız.

PartyMag Pijama Parti

PartyMag Pijama Parti

O zaman ne diyoruz: Sağlıkla kalın, müzikle kalın, DANSLA KALIN ve evde kalın!

Drumstone
Önceki Yazı

Türk Elektronik Müzik Sahnesinde Sessizce Yükselen Bir Oluşum Drumstone

Erdinç Erdoğdu
Sonraki Yazı

DJ ve Prodüktör Erdinç Erdoğdu'dan Yeni Parça: RAGE