EVENTSTASTINGVENUE

Alaçatı Sokaklarında Bir Gün ve Electronica 2020

Alaçatı Sokaklarında Bir Gün ve Electronica 2020

İşte Alaçatı Sokaklarında Bir Gün ve Electronica 2020: Eğlence dünyasının kalbi İstanbul yaz aylarında nöbeti Alaçatı’ya devrediyor. Her sokaktan yeni tatlar, her köşede farklı konseptlerdeki mekanlar kendini gösterirken bu rengarenk sokaklar aynı zamanda ünlü akınına da uğruyor. Ben de çantayı sırtıma atıp bayramı Alaçatı’da geçirmeye ve Alaçatı’nın kendine özgü tatlarına kendimi bırakmaya karar verdim. İşte Bayramda Alaçatı Sokaklarında Bir Gün… 

Sokak başkadır. Vahşi ve atıldır. Sürprizlerle doludur. Bazen uzun süredir görmediğiniz bir dost denk gelir, bazen tatsız bağırışlar ama sürekli canlıdır. Sokak hayatın kucağıdır, her şey orada olur. Planlar, öngörüler, hesaplar yapılır ama en son kararı sokak verir. Kendimi Alaçatı’nın Arnavut kaldırımlı ve sonsuz güzellikleriyle bezenmiş sokaklarına bıraktım. 

Güne kahveyle başlamak 

Köşe Kahve

 

Alaçatı’da geçireceğim bu yoğun güne güzel bir kahveyle başlamak için ikonlaşmış olan Köşe Kahve adlı mekana uğradım. Sokaklar çok canlıydı, yan masamdaki insanlarla sohbete dalıp gittim. Bir şeyler atıştırıp sokaklarda gezinmeye devam ettim.

 

Kekik, lavanta ve çeşit çeşit baharat kokularıyla bezenmiş sokaklarda yürürken taptaze bir paket kekik alıp yoldevam ettim

Alaçatı Lavantacısı

 Yıllarını buraya vermiş olan Selahattin Abi için bu sadece bir meslek değil adeta bir yaşam amacı. Her kokuyu tek tek deneterek hepsini kendi bahçesinde yetiştirdiğini anlattığında işine ne kadar saygı göstermiş olduğunu anladım. 

Hoşça Kal Alaçatı’da öğlen rakısı

Hoşça Kal Alaçatı

 

Yeni nesil meyhane konsepti ve orijinal dekorlarıyla Alaçatı sokaklarına farklı bir soluk kazandıran Hoşçakal Alaçatı’ya uğrayıp bir duble rakı içmeden yoluma devam etmek istemedim. Her zaman elektronik müzik dinleyen biri olarak buradaki 90’lar şarkılarını duyunca etkilenmeden duramadım. 

Vegan lezzetler

Ebe Gümeci Small Food

 

Sokak üzerinde ağırlıklı olarak  “Vegan” yemeklerin tercih edildiği Ebe Gümeci Small Food’da vegan bir tabak aldım. Mücverkısır ve patlıcan. 

 

Welcome Drink: Nook Alaçatı 

Nook Alaçatı

Heyecanlı geceye hazırlanmak için Alaçatı Nook’a oturup bir kokteyl almak istiyorum. PartyMag ile anlaşmalı olan bu mekanda kokteylimi uygulama üzerinden Coin sistemiyle alıyorum. Elim herhangi bir paraya veya karta değmeden ödemeyi uygulama üzerinden yapıyor ve efsane “Garden of Eden” kokteylimin keyfini çıkartıyorum.

Gün batımında Alaçatı Yel Değirmenleri 

Gün Batımında Alaçatı Yel Değirmenleri

1850’lerden kalma yel değirmenleri İzmir’in ne kadar rüzgar aldığına dair bize ipucu veriyor. Birçok insan gibi ben de günü burada batırmak ve gökyüzünün renk cümbüşünü seyrederek anın keyfini çıkartmak istiyorum. 

Çeşme’de “Martı” keyfi 

Çeşme’de Martı Keyfi

Alaçatı çarşıdan Çeşme’ye geçiyor, oradan bir “Martı”ya atlayıp Fun Beach’e gidiyorum. E-scooter uygulaması olan martının burada da aktif olmasına şaşırıyorum fakat burada e-scooter keyfi de bir başka oluyor.

 

Pandemi sonrasındaki ilk festival: Electronica Çeşme 2020  

Electronica Çeşme 2020

Yerli DJ’lerle dolu line-up’ıyla bu sene Electronica Çeşme bir farklıydı. Bu müthiş etkinlik pandemi sonrasındaki ilk festivaldi. İlk gününü kaçırsam da Cumartesi ve Pazar günleri etkinliğe giderek bir çok performansı dinledim.  Favorim Ferhat Albayrak oldu. Katılımcı kitle “premium” tabakadandı ve etkinlik yeri de kaliteliydi. Bu yüzden etkinlikten fazlasıyla memnun ayrıldım. Sosyal mesafe sebebiyle birkaç kez dursa da müzik de tatmin ediciydi. Dolunay altında bir yanda sahil ve ufuk çizgisine karışan Ege Deniz’i bir yanda elektronik müzikle ilgilenen onlarca kişi ve bu kitleyi tatmin edecek yerli DJ’ler. Ulaşım konusunda sıkıntılar olsa da festivalde çalışanların iyi iş çıkardığını söyleyebilirim.Festival erken saatte bitti. Açıkçası yarım kaldım ama 3 günün ardından artık kimsenin enerjisi kalmamıştı. 

Electronica 2020 detayları için : https://www.biletix.com/etkinlik-grup/243425118/IZMIR/tr

Benim için bayramda Alaçatı çok güzel bir tecrübeydi. Bir sonraki macerada görüşmek üzere! 

 

Önceki Yazı

Alice ile Beyaz Tavşanı Takip Et : PartyMag Harikalar Diyarı

Sonraki Yazı

Blackbird DJ Okulunda Bir Gün : Nasıl DJ Olurum?