EVENTSFASHIONMAGAZINE

Metaverse ile Sanal Konser Turu

Metaverse bünyesinde gerçekleşen sanal konserler, müzik endüstrisinin evrimindeki bir sonraki adımdır. Koronavirüs, birçok sanatçıyı 2020’de canlı sahne performansları yerine sanal konserler vermeye zorladı. Bu yeni bir gelişme gibi görünse de, Hatsune Miku gibi sanal pop yıldızları yıllardır hem çevrimdışı hem de çevrimiçi konserler yapıyor. Sanal sanatçıların insan meslektaşları, sanal konserlerin kullanılmayan potansiyelini daha yeni anlamaya başlıyor.

Metaverse’de, sanal insanlar artık fiziksel sınırlamalarla bağlı değildir. Bir sanatçı sanal bir konserde kıyafetleri anında değiştirebilir veya sahneyi bir uzay dünyasından bir sualtı dünyasına dönüştürebilir. Daha fazla insan Metaverse’e ve daha fazla sanal pop yıldızı Metaverse dünyasına girdikçe, fiziksel ve sanal gerçeklik arasındaki çizgiler her geçen gün daha da bulanıklaşıyor.

Bugün hem insan hem de sanal müzik sanatçılarının sanal konserlerle müzik endüstrisini nasıl dönüştürdüklerini gün gün takip edip kendimizi yeni bir dünyaya hazırlıyoruz.

Metaverse’e giren sanatçılar

COVID-19’dan önce, The Weeknd ve Travis Scott gibi en iyi müzik yıldızlarının sanal konserler düzenlediğini görmeyi asla beklemezdik. Ancak en sevdiğiniz müzisyenlerin sanal insanlara dönüştüğünü görmek benzersiz bir erişebilirlik ve çekicilik yarattı. İşte bir insan müzisyenin yer aldığı en sevdiğimiz sanal konserlerden bazıları:

The Weekend TikTok Konseri

TikTok, pandemi sırasında sanal bir konserle inanç sıçramasını gerçekleştiren ilk büyük sosyal medya platformlarından biriydi. The Weeknd sanal konseri, sanatçının hit şarkısı “Blinded By the Lights” ı seslendiren animasyonlu bir versiyonunu içeriyordu; burada sanal yedek dansçılar şarkı için ünlü TikTok dansını gerçekleştirdiler. Parlayan güneş gözlüklerinden neon tabelaların sanal arka planına kadar her şey, konser deneyimini geliştirmek için şarkının mesajıyla rezonansa girdi.

FortNite’da Travis Scott

Popüler Fortnite oyununda ünlü Travis Scott konserini övmeden sanal konserleri tartışmak imkansız. Epic Games, oyunlarında yer almak için Guggimon gibi sanal etkileyicilerle ortaklık kurma geçmişine sahiptir. 12 Milyondan fazla canlı izleyiciyi büyüleyen Travis Scott performansıyla sanal konserleri bir üst seviyeye taşıdılar. Scott’ın avatarı bir gökdelenin büyüklüğündedir ve izleyicinin avatarlarıyla doğrudan etkileşime girer. 2: 56’da, gökyüzünden iki yıldız aldığını ve etrafındaki herkesin avatarını havaya uçurmak için güçlerini kullandığını görebilirsiniz.

FortNite’da Ariana Grande

Bir sonraki sanal konserleri için Epic Games, pop yıldızı Ariana Grande’yi Fortnite’da hazırlamaya davet etti. Scott’ın konseri tek günlük bir performans olsa da, Grande’nin sanal etkinliği birkaç gün boyunca gerçekleşti. Epic Games, Ariana Grande’nin sanal konserini daha büyük Fornite anlatısına entegre etti ve performansını dünya inşa etme fırsatı olarak kullandı. Konserinin genel teması ve mesajı, uygun bir şekilde “Birliktelik Anı ” başlıklı 7. Sezon ile rezonansa girdi.

Metaverse dünyası gün geçtikçe şekillenirken bizlerin bu dünyanın bir parçası olmamız da artık an meselesi diyebiliriz. Pandemi sonrası şekillenen yeni dünyada artık bir çok şey sanal gerçeklik üzerinden gelişecek gibi duruyor. Metaverse evreni tahmin bile edemeyeceğimiz bir gelecek sunuyor olabilir. Bu doğrultuda gelişen ve şekillenen sektörler, birçok duyguyu aynı anda yaşadığından hiç kuşkum yok.

Bambaşka bir gelecek bizi bekliyor ve bu gelecekte bizi nelerin beklediğine Partymag Blog ile elimizden geldiğince yer vermeye çalışıyoruz, bizi takipte kal ve sende o gelecekte yer al.

Önceki Yazı

KAÇIRILMAMASI GEREKEN BİR İSİM: JOSEPH CAPRIATI!

Sonraki Yazı

PARTYMAG HAFTANIN ETKİNLİKLERİ