EVENTSMAGAZINE

BURNING MAN’E GİDECEKLER İÇİN TAVSİYELER

Burning Man, bir festivalden çok daha fazlası!

Burning Man bir festival değil, bir topluluk. Binlerce insanın her yıl Nevada’da baştan yarattığı geçici bir şehir.

Burning Man’de olan her şey size kalmış! Burning Man, öyle Coachella, Ultra Music Festivali ya da onun gibi kurumsal sponsorluk olan festivallere de çok benzemiyor. Kim olduğunuzu değil, sizin sahip olduğunuz değerleri değerlendiren “değiştirilmiş” bir alana giriyorsun. Yani senden; çalışman, dahil olman, ve yaratıcı olman bekleniyor. Simdi aklında deli sorular vardır tabi. Nereden başlayacağInı bilemiyorsun değil mi? San Francisco’da yasayan bir Burner olan Gözde Görce, Burning Man öncesi sana yardımcı olacak bazı önemli bilgileri bu yazıda hazırladı.

burning man

1.Burning Man Kafası!

Bir ‘virgin burner’ olarak senden çok fazla bir şey beklenmiyor. İlk sene daha çok Burning Man deneyimini kazanman, katıldığın kampta aktif bir üye olman ve çölün zorlu koşullarında sanatın, müziğin doruklarında eğlenmene bakman senden beklenenler listesinde. Çok da  fena degil di mi? 🙂

Ama diyosan ki yok ben bir sanat projesinde gönüllü çalışmak istiyorum ya da benim aklımda hali hazırda bir proje var ve bana yardımcı olacak burner arıyorum diyorsan Spark tam sana göre.

2.Biletini Al!

Biletini almadan önce Burning Man’in sitesinde bir burner profili oluşturman gerekiyor. Ondan sonrasında, her yıl haziran sonu gibi biletler satışa sunuluyor. Ancak, her sene daha fazla talep olduğundan, web sitesinden almak her gecen yıl daha da zorlaşıyor.

Eğer web sitesinden alamadıysan da sorun degil. Temmuz sonu ve ağustos başı, yeni bilet satışları sunuluyor. Eger o zaman da bulamazsan, cesitli facebook grouplarindan bilet bulmak en mantiklisi.

 

BURNING MAN TICKET & CAMP EXCHANGE

https://www.facebook.com/groups/883441181745404/?ref=br_rs

Burning Man Ticket Begging

https://www.facebook.com/groups/1399509927028134/?ref=br_rs

burning man

3.Katıl!

  • Kamp Kültürü de ne? Hangi kampta kalmali?

 

Burning Man bir topluluk üzerine kuruldugu için, bireysel ya da sadece belli bir arkadaş gurubu ile katılmak icin belli bir kampa dahil olmak gerekiyor. Biletini aldıktan sonra ya da önce, Burning Man’in web sitesinden hangi kampların katılacağına bakıp, kamp liderlerine ulaşmaya calışmak en mantıklısı. Bir kampa katılmadan önce, belli başlı bilmen gereken önemli noktalar:

Kamp Vergisi: (Camp Due) olarak da bilinen bu ücret, kampın sağladığı duş, ortak mutfak ve açık bar gibi ortak kullanılan alanların ücretini cıkartmak için istenen bir ücret. Kampın büyüklüğüne ve sunulan servise gore bu ücret 100-300 USD arasında değişebilir.

Gönüllü Olmak: Genelde, bir kampa dahil olduktan sonra, kamp lideri sana ve arkadaşlarına belirli görevler atayip sana email ile onay yollar. Yerdeki çöpleri temizlemekten, mutfakta pancake & yumurta hazırlamaktan barmenliğe kadar uzanan büyük bir çrçevede olan bu gönüllü olma kısmı, kamp liderleri için çok önemli. Yine hatırlamakta fayda var ki Burning Man öyle diğer festivaller gibi kurumsal şirketlerin yiyecek ve içecek sattığı festivallerden değil. O yüzden yaşadığın topluma geri vermek, Burning Man’in 10 koşulundan biri.

 

  • Karavan mi kiralayalım yoksa cadır mı kuralım?

 

Eğer en az 5-6 kişilik bir ekibin varsa ve kişi başı 1000 USD civarında bir para ayırabilirim diyorsan, kesinlikle karavan ile gitmekte fayda var. Karavanın avantajları;

Çöl fırtınalarında başınızı sokabileceğiniz, çadırdan çok daha sağlam olması.

Sabah sıcağından etkilenmeden uyuyabileceğiniz klima lüksü.

Bütün bisikletleri ve bavullarınızı koyabilecek ekstradan yerin olması.

Burning Man’de arkadaş edinmenin kolay yolu. Ozellikle çöl fırtınasından kaçan burner’ları karavanında ağırlamak kadar ilahi bir şey olamaz 🙂

 

4.Ulaşım

Turkiye’den direk San Francisco’ya uçus en kolayı olur. San Francisco üzerinden ulaşmak oldukça rahat.  Eğer karavan kiralamayı  düşünüyorsanız, San Francisco’da alternatifler baya fazla. Ourdoorsy, en kolay seçeneklerden biri. Ancak 5-6 ay öncesinden planlamalısın ki son dakika uçuk fiyatlar ödemek zorunda kalmazsin! 🙂

Başka bir seçenek ise karavanı olan bir ekibe katılmak da olabilir. Yine yukarıda paylaştığım Facebook gruplarını ya da Burning Man’in kendi web sitesinden ilgili paylaşımlara göz atmakta fayda var. Eğer katıldığın kampa yardım etmek istiyorsan bunu kamp liderinle konuşman lazım. Eğer kampa yardımcı olmayı planlıyorsan, Burning Man’in başladığı haftanın bir önceki cumasından orada olman gerekmekte. Ama yok ben sadece Burning Man sürecinde gönüllü olacağım diyorsan, en guzeli Burning Man başlamadan bir önceki gün kampa gelmekte fayda var. Çünkü kampını bulup, çadırını kurman en az 3-4 saat sürecek, karavan ile gidenler icin bu hazırlık 5-6 saati bulabilir.

burning man

5.Çantanı Hazırla!

Su çantası: Bütü gün çölün ortasında dolanıp, daha önce hayal bile etmediğin sanat eserlerine dalıp giderken, yanında hep su cantanı taşıman çok önemli.

Kar Gözlüğü: Aniden çıkan çöl fırtınalarına birebir.

Kürk Manto: Nevada Çöl’ünin havası sabahı haşin sıcakları ve aksamları birden degişen soğuk havası ile bilindiğinden, aksamları kalın giyinmek çok önemli.

Bisiklet: Playa (Bütün kurulu sanat eselerinin bulunduğu yer) çok büyük olduğu için, yürüyerek bitirebilmek imkansız. O yüzden bisiklet kesinlikle olmazsa olmaz!

Kostüm: Aklına gelen her şey! Buradaki çesitlilik tamamen senin yaratıcılığına kalmış! İsteğin her sey olabilirsin 🙂

Yemek & İçecek: Hava gün içinde süper sıcak olduğundan, pek iştahlı yemek yemek mümkun değil. Ama gunde 1-2 öğün yiyecek şekilde kolay hazırlanabilecek ve kampta kolay yenebilecek atıştırmalıklar harika! Ayrıca günde 3 litre su içecek şekilde kendin ve parti ekibin için yeterli su getirmeyi unutma!

Power Bank:  Burning Man’ deki  anılarınızı ölümsüzleştirmek için gerekli olan tek şey ise bir telefon! O yüzden telefonlarımmızı da şarj etmek için powerbank’lerimizi de unutmuyoruz. Güneş enerjisi ile kendi bataryasını doldurabilen bataryalar çok daha iyi olacaktır. Yanınıza alacağınız bolca ıslak mendil, güneş kremleri ve birkaç kalın kıyafet günümüzü kurtaracaktır.

Kulak Tıkacı: Burning Man’de 7/24 müzik ve party olduğundan eğer uyumak istiyorsan muhakkak kulak tıkacı almayı unutma.

Önceki Yazı

Caz Kıyıya Vuruyor: Gökçeada Caz Festivali

birananas
Sonraki Yazı

ANANAS VE BİRANIN EGZOTİK BİRLEŞMESİ: BİRANANAS