EVENTSFASHIONMAGAZINETASTINGVENUE

Gaspar Noe’nin Efsanesi “Climax” İle İlgili Şaşıracağınız 5 Bilgi

Dans ve Parti Kültürünü Damarlarımızda Hissettirirken Cehenneme Dönüşen, Gaspar Noe’nin Efsanesi Climax Filmi Hakkında Bilinmeyen 5 Bilgi

Climax, kış mevsiminde izbe bir yatılı okul binasında 20 dansçı tarafından düzenlenen bir partiyi ele alıyor. 3 günlük prova ardından verilen keyifli parti, bir yerden sonra karanlık yüzünü göstermeye başlayınca işler çığırından çıkıyor.

Climax

Climax

1- Hepsi Gerçek!

Senaryodaki olaylar 1996’da yaşanmış gerçek bir hikayeye dayanıyor ve film birçok metaforu içinde barındırıyor. Aslında alakasız gözükse de hikaye doğanlar, ölenler ve arada kalan yaşayanları ve onların arayışlarını konu alıyor. Dostane başlayan parti yokuşa sürmeye başladığında bilinçaltı kendini gösteriyor. İd üzerindeki baskı kalkıyor ve şiddet ile cinsellik temelli yeni bir ilkel dünyaya uyanıyoruz. Filmin karakter isimlendirmesinden dansçıların ülkeleri ve maruz kaldıkları olaylara kadar her yeri metafor dolu.

2- İnce Detaylar

Girişte dansçılara korkuları, seks, uyuşturucu gibi konularda yöneltilen mülakat soruları tüplü bir TV ekranına yansıtılırken bizim de olaya dahil olmamız ve 90’lar havasına girmemiz bekleniyor. Doğal olarak film boyunca hiç telefonla uğraşan birini görmüyoruz. Aynı zamanda mülakat sahnesinde televizyonun yanında Noe’nin en sevdiği şiddet ve korku filmleri VHS olarak dizilmiş (Labyrinth, Possession, Suspiria vb.).

3- Aykırı Stalker

Başroldeki oyuncu Sofia Boutella (Selva) dışındaki tüm oyuncular ülkelerindeki en iyi dansçılar arasından seçilmiş. Gaspar Noe röportajında dansçılardan birine Kongo’da yayınlanan bir kanalda denk gelip Facebook’tan mesaj atarak ulaştığını söylüyor. Oyuncuların hepsine bunun gibi yöntemlerle ulaşan Noe, belli ki “stalk” konusunda da oldukça başarılı.

4- Climax’i Yaşamak

Climax, bir eserin ana kahramanı tarafından yaşanan, olayların olumlu ya da olumsuz yönde seyrinin değiştiği, gerilimin zirve yaptığı, çoğu zaman kahramanın kaderindeki en önemli dönüm noktasının yaşandığı andır. Bu kavram dans müziğinde de doruk anını tarif eder. Film hem olumlu hem olumsuz iki “Climax”i de yaşatıyor.

5- Gişeye Tosladı!

Film her ne kadar yoğun talep görse ve farklı otoritelerce takdir edilse de 2.9 milyon dolarlık bütçeye karşılık 2 milyon dolar ile gişede beklenilen tepkiyi alamadı.

PartyMag Magazine ile müzik, eğlence, moda ve bir çok farklı konuda hazırladığımız içerikleri kaçırmamak için “PartyMag” instagram sayfamızı takipte kalın, iyi seyirler!

Önceki Yazı

Hayat Enerjisini Yitirmeyen Bizlere Haftanın Dijital Etkinliklikleri

Sonraki Yazı

Birol Giray ve Yeni Normalde Gece Hayatı Dinamikleri