EVENTSMAGAZINEVENUE

COVID-19 Salgını Süresince Müzisyenler ve Dinleyiciler İçin Müziğe Destek Rehberi

Gün geçtikçe yaşantımızda daha büyük etkiler bırakmaya başlayan COVID-19 Salgını müzik endüstrisinde de önemli bir finansal kayıba yol açmış durumda. Avrupa ülkelerine olan giriş çıkışların yasaklanması ile uluslararası alandan gelecek sanatçıların, planlanan bir sürü büyük festivalin ve etkinliklerin iptal edilmesi ve eğlence yerlerinin geçici bir süre kapatılmasıyla birlikte korona virüsü salgını sağlık sorunlarının yanısıra ekonomik anlamda da büyük sorunlara sebep oldu.

Böyle bir zamanda müzik etrafında toplanan kitlenin bir araya gelmesi ve birbirine destek olması çok önemli. Aşağıda COVID-19 ‘dan etkilenen müzisyenlerin kullanabileceği kaynakları sıralarken, dinleyicilerin müziğe destek olmak amacıyla yapması gerekenleri de sıraladım.

Müzisyenler İçin

Performans Sergileyebileceğiniz Platformlar Bulun

İptal edilen etkinlikler ve kapanan mekanlardan sonra fiziksel anlamda bir ortamda performans sergilemek şu anda imkansız gözüküyor. Bunun alternatifi olarak hem kitlelerinizi kaybetmemek hem de üreticiliği elden bırakmamak adına performanslarınızı sergileyebileceğiniz platformlar bulmanız mümkün. Son günlerde bir çok sanatçının Instagram’dan canlı yayın yapması gibi bazı konserlerin de canlı yayına taşınması için de çalışmalar yapılıyor.

Bizim de projemiz olan PartyMag Live Sessions ile performanslarınızı bulunduğunuz yerden sergileyip YouTube kanalımız üzerinden yayınlama şansına sahipsiniz.

Finansal Kayıplarınızı Belgeleyin

İptal edilen etkinlikler ve turlar sebebiyle şu anda sanatçıların finansal kaybını nasıl telafi edeceği belirsizliğini korusa da bu salgın sebebiyle ne kadar bir finansal kayıp yaşadığınızı takip etmeniz önemli. İptal belgelerini, bilet satış ve iadelerinden kaynaklanan kayıpları ve bunun gibi salgının sebep olduğu diğer finansal kayıplarınızı belgelediğinizden emin olun.

Şu anda bu finansal kayıpların nasıl telafi edileceği muallak olsa da bütün bu süreci atlattıktan sonra size sunulacak çözüm için bu belgelerin elinizde olması işinize fazlasıyla yarayacak!

Gidebileceğiniz Sağlık Kuruluşlarını Araştırın

Sağlık hizmetlerine erişim çoğu freelance olarak çalışan müzisyenler için daha büyük bir sorun teşkil ediyor. İşveren destekli bir sağlık sigortasına sahip olmayan müzisyenlerin sayısı çok fazla ve sağlık hizmetleri maliyetleri sizin için bir haylı yüksek olabilir. Çevrenizde kar amacı gütmeyen yerel sağlık kuruluşlarına dair bir araştırma yapabilirsiniz.

Dinleyiciler İçin

Sevdiğiniz Sanatçıların Ürünlerini Satın Alın

Bunu aslında her koşulda öneriyor olsak da şu anda sevdiğiniz sanatçılara yapabileceğiniz en büyük destek onların ürünlerini satın alarak müziklerine destek olmak. En sevdiğiniz grubun yaklaşan etkinliği iptal mi oldu! O zaman kayıtlarını satın alın ya da dijital müzik platformlarından onları bolca dinleyerek müziklerine destek olun!

Evden çıkmadan dijital ortamda sipariş edebileceğiniz bir ürünleri olup olmadığını kontrol edin. Tabi ki bu satın alımları resmi web sitelerinden yapmayı unutmayın. Başınıza bir şey gelmesini istemeyiz!

Sevdiğiniz Parçaları Paylaşın

Şu anda sanatçıların en çok ihtiyacı olan şeylerden biri de manevi destek! Sevdiğiniz sanatçıların şarkılarını sosyal medya üzerinden paylaşarak onlara moral olabilirsiniz. Küçük bir eylem gibi gözükebilir ama sanatçılar için bunun çok büyük bir anlamı olabilir. Bu zor süreçte kitlelerini artırmak ileriki tarihlerde olabilecek etkinliklere katılım ve bilinirlik açısından onların bir hayli işine yarayacaktır.

Canlı Yayın Yapan Platformlardaki Konserlere Katılım Gösterin

Herkesin evde oturduğu bu dönemde hem onlara biraz moral olması hem de sanatçıyı yalnız hissettirmemek adına yaptıkları canlı yayınlara katılın ve müziğin keyfini çıkarın.

20 Mart Cuma günü itibariyle başlayacak olan PartyMag Live Sessions serimizi de kaçırmayın! Siz dinledikçe platformumuz büyüyecek ve hepimiz birlik olacağız!

Evde kal, sağlıkla ve müzikle kal!

Keşif Serisi: Mir Wave
Önceki Yazı

Trap Akımı İçerisinde Radarda Yeni Bir Sanatçı: Mir Wave

Party Tadında Müzikal Filmler
Sonraki Yazı

Party Tadında Müzikal Filmler İle Kendini Kaybetmeye Hazır Ol!