EVENTSMAGAZINE

Davası Kendinden Büyük Etkinlik: Day Zero Festival

Yurt dışındaki festivalleri ararken bu sefer yönümü Avrupa’dan Orta Doğu’ya çevirdim ve hiç pişman olmadım. Bu zamana kadar Tulum’da gerçekleştirilen Day Zero Festival , yine 10 Ocak 2020 de gerçekleşecek Tulum etkinliği öncesi, ısınma turu olarak, Israil’in Ölü Denize kıyısı olan Masada bölgesinde, 27 Eylül 2019 da ayrı bir etkinlik daha gerçekleştirecek.

Peki nedir Day Zero Festivali’ni bu kadar özel yapan şey?

Day Zero tek günlük ve 6 ile 8 bin katılımcı arasında değişen kapasitesi ile büyük bir festival olmasa da vermek istediği mesajla pek çok dev festivali utandırır nitelikte. Day Zero ismi de sadece havalı olsun diye seçilmemiş. Dünya için her geçen gün daha da büyük bir tehdit haline gelen çevre kirliliği ve karbon emisyonuna karşı; Day Zero Festival, etkinlik zamanı sıfır çevre kirliliği ve sıfır karbon emisyonunu hedefliyor.

Festivalin düzenleneceği Masada bölgesi gerçekten bir cennet ve festival ekibi savundukları şeylere dayanarak orayı buldukları gibi bırakmakta kararlı. Festival o kadar çevre dostu olmaya ve sürdürülebilirliği korumaya adanmış ki katılımcılara verilecek bilekliklerin malzemesi bile buna göre düşünülmüş. Festivalde her türlü plastik malzeme daha çevreci muadilleri ile değiştirilmiş. Kullanılan az sayıda plastiğin, her türlü organik ve yapay atığın da geri dönüşüme kazandırılacağı garantilenmiş. Uçak yakıtlarının karbon ayak izi çok büyük olduğu bilinen bir gerçek. Festival, yurt dışından gelecek katılımcılarına hava yolunu kullanmamaları için başka ulaşım imkanlar sunmaktan ve hatta performans sergileyecek sanatçılarını bile uçaksız getirmeye karar vermekten geri kalmamış.

Bu festivalde hangi sanatçıları göreceğiz?

Uçaksız gelecek bu sanatçılar kim derseniz, Day Zero çevreyi olduğu kadar katılımcıların kulak zevkini de düşünmüş ve tek bir güne yazının devamında göreceğiniz 12 çok sağlam ismi sığdırmayı başarmış.

MONOLINK (LIVE)

Monolink

Monolink

SATORI (LIVE)

Satori

Satori

AETHER

Aether

Aether

BEDOUIN

Bedouin

Bedouin

CHAIM

DAMIAN LAZARUS

Damian Lazarus

Damian Lazarus

DAVI (LIVE)

Davi

Davi

GORGON CITY

Gorgon City

Gorgon City

JAMIE JONES

Jamie Jones

Jamie Jones

MARCO CAROLA

Marco Carola

Marco Carola

MAGIT CACOON

Magit Cacoon

Magit Cacoon

Ülkemizdeki eğlence kültürünün de örnek alması gereken bu festivale çok az vakit kalmışken; etkinlik, biletler ve ulaşım olanakları için daha fazla bilgi almak isteyenleri buraya alalım.

Festivalin atmosferini daha iyi görmek isteyenler için de Damian Lazarus’un bu yıl 11 Ocakta Tulum’da sergilediği unutulmaz gün doğumu performansını da şuraya bırakıyorum.

Önceki Yazı

18 - 22 Eylül PartyMag ile Haftanın Popüler Etkinlikleri

Sonraki Yazı

Renkli Sesler ve Melodiler Besleyen Elektronik Çizgi: PANDHORA