EVENTSMAGAZINE

Eğlence Sektörüne Neler Oluyor ? Sosyal Medyadaki Kırmızı Profil Tepkisi

Eğlence Sektörüne Neler Oluyor ? Sosyal Medyadaki Kırmızı Profil Tepkisi

Eğlence Sektörüne Neler Oluyor ? Sosyal Medyadaki Kırmızı Profil Tepkisi

2020 yılında bir çok kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan corona virüsü eğlence sektörünü de derinden etkiledi. Bu büyük sarsıntıya bir de her geçen gün yeni bir sahte haberin eklenmesiyle gece kulüplerinin tamamen kapatıldığı duyumlarını alıyor, sonra ise bu yalan ortaya çıkınca duruma sinirleniyoruz. Diğer yandan resmi makamlarca corona virüs tedbirleri kapsamında saat 00:00’dan sonra gelen müzik yasağı eğlence sektöründe neleri değiştirdi ? Sektörün içinden Cenk Yenigün’den birkaç fikir ve bilgi aldık. Ona yönelttiğimiz sorulara tüm açık sözlülüğüyle cevap verdi. İşte ” Gece Hayatına Neler Oluyor ? Sosyal Medyadaki Kırmızı Profil Tepkisi” adlı blogumuzun detayları…

Son günlerde özellikle eğlence sektöründe çalışan veya bu sektöre bir yerden bağlanmış olan insanların profilinin “kırmızı” renkte olduğunu görüyoruz. Peki bunun sebebi ne ? İnsanlar profilini kırmızı renkte yaparak nasıl bir mesaj vermek istiyorlar ?
  • Pandemi öncesi ve pandemi sürecinde en çok yaptırım uygulanan sektör eğlence sektörü, bu sektörün çalışanları, işletmecileri ve yatırımcıları hiçbir durumda bir araya gelememişti ta ki müzik yayınları sınırlanana kadar. Kısıtlamalar sektöre yansıdığı için sektördeki insanlar bir tepki vermek istediler. Profillerini kırmızı renkte yaparak bu tepkilerini gösterdiler.
Organizasyonların bazıları iptal edilirken bazıları tedbirli bir şekilde yapılıyor. Peki diğerlerinin iptal edilme sebebi ne ? Sadece tedbirsizlik mi, yoksa olayın arka yüzünde bilmediğimiz şeyler de mi var ? Geçtiğimiz günlerde İstanbul Valiliğince getirilen tekne partisi yasağının detayları nelerdir ?
  • Organizasyonlar lokanta, restoran , içkili lokanta , çalgılı lokanta ruhsatı olup kişi sayısıyla sandalye sayısını denk getirebilen mekanlarda ve yarı kapasite çalışan teknelerde yapılıyordu. Önce saatler müzik yasağıyla 00’a çekildi sonra tekne etkinlikleri kati suretle iptal edildi. Önümüzdeki günlerde karşılaşacağımız bu tarz organizasyonlar yasa dışı olacaktır.
Eğlence sektörü corona virüs konusunda ne kadar tedbirli ? Yapılan etkinliklerde gerçekten alınması gereken tedbirler alınıyor mu yoksa çoğu göz boyamak için mi yapılıyor?
  • Eğlencede tedbir atayamazsınız. Eğlence zaten insanların kendini günlük hayatın stresinden ve dayatmasından alıkoyup sizi biraz daha salan biraz daha boşlayan bir yere sürükler. Fakat tedbirler doğru şekilde alınırsa ve sosyal mesafeye dikkat edilirse bu tehlike asgari seviyeye düşürülebilir.
Eğlence sektörünün durumunu nasıl görüyorsunuz ?
  • Tüm regülasyonlara rağmen sektörün hiçbir çalışanına veya yatırımcısına ekstra bir destek sağlanmıyor. Her tatsız olayda olduğu gibi bu olayda da en çok olumsuz etkiyi gören bizim sektör olmasına rağmen en az desteği gören yine bizim sektör olmuştur.Etkinlik yapan insanlar, gruplar,  çalan DJ’ler elbette bunu çok içten ve gönüllü yapmıyorlar şu sıra. Öncelikle sağlık herkesin temel kaygısı ve ardından maddi kaygılarımız geliyor. İnsanlar alacakları tepkiden çekiniyorlar ancak bir şekilde hayatlarını idame etmek zorundalar anlayacağınız benim açımdan durum pek iyi durmuyor.

Görünen o ki eğlence sektörü zor günlerden geçiyor. Umuyoruz ki zamanla bu kötü süreçleri atlayıp sevdiklerimizle dans etmeye ve müziğe kendimizi kaptırdığımız zamanlara döneriz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

 

Önceki Yazı

İngiltere’den Yeni Normal’in İlk Konseri

Sonraki Yazı

Hafta Sonunda Öne Çıkan Etkinlik Rehberi : 3 Rooftop, 2 Season Closıng, 1 Prıvate Vılla Party