EVENTSMAGAZINE

Elektronik Müziğin Dünü Bugünü ve Başrolde Ricardo Villalobos: Soap System Anlatıyor!

Soap System’in  (((Godet))), 1997 yılında elektronik müzik kültürü oluşturmak için başlattığı serüvenin 10. yılına gelindiğinde, o dönemin en özgün isimlerinden olan Ricardo Villalobos, unutulmaz bir kutlama gecesinin ana karakteri olarak geceye davet edilmişti. O zamanlar elektronik müziğin farklı tarzlarıyla tanıştığımız (unutulamayan Zambak Sokak günleri) bir projenin arkasında yer almış Mini Başhekim, Kaptan Tutan, Barış K ve (((Emre))) de bu unutulmaz kutlama gecesinde setleri ile Villalobos’u karşılamıştı.

Soap System’in  (((Godet))) kuruluşunun üzerinden geçen koskoca 22 yılın ve Ricardo Villalobos’un en son Türkiye’ye gelişinin ardından geçen 12 yılın ardından 2007 yılında Ghetto Teras’ta gerçekleşen etkinliğin yaratıcıları ve sanatçıları şimdi 2019 yılında tekrar bir araya geliyor!

Ricardo Villalobos 14 Eylül'de İstanbul'da!

Ricardo Villalobos 14 Eylül’de İstanbul’da!

Bu öyle bir gece olacak ki; eski ve yeni bir arada dans edecek, o zamanlar belki dans pistinde tanışıp evlenen insanlar çocuklarını alıp bu etkinliğe gelecek!

Ve belki de elektronik müzik kültürünün yaratıcılarından olan ve 20 yılı aşkın süredir eğlence sektörünün içinde yer alan Soap System  (((Godet))) ekibi bu etkinlikte kültürün nereden nereye geldiğini görecek…

Ricardo in Istanbul very soon!

Only 13 days left to meet the Maestro Ricardo Villalobos in IstanbulGet your online tickets now to save your spot! 👉🏼 https://bugece.co/events/ricardo-villalobos-09-14-19

Geplaatst door SOAP Wild op Zondag 1 september 2019

Biz en iyisi belki içeren cümleleri bir kenara bırakalım ve bu kültürün mimarları olan Soap System  (((Godet))) ekibine değişen sektör, kültür, insanlar ve en önemlisi de sanatçılar ile ilgili aklımızdaki soruları soralım.

1- 12 yıl önceki 10. yıl kutlamalarında Ricardo Villalobos’u tercih etmenizdeki en önemli sebep neydi? Artık insanlar sanatçı seçimlerini maalesef satacağı bilete göre yapıyor, o zaman da öyle bir düşünceniz var mıydı?

Öncelikle yaptığı o eşsiz müzik ve aurası diyebiliriz. Aslında Ricardo Villalobos, 10.yıl partisinde tercih ettiğimiz bir isimden ziyade o 10 sene içinde sayısız kez festival ve partilerimizde sahne almış bir dostumuz olarak sahne almıştı. Bundan 5 sene önce bir etkinliğimize daha gelmesi planlanmıştı aslında ama sağlık sorunları sebebiyle aramıza katılamamıştı.

Ülkenin girip çıktığı çalkantılı dönemler de malum. Bu süreçlerde bazı şeylerin kesintiye uğramasını normal karşılıyoruz. Elektronik Müzik alt kültürünün hala canlı olduğu 90’lı yıllardan bugüne SOAP, dostluklar kurduğu kimi sanatçılar dans müziğine olan etkileriyle global fenomenler haline gelmiş olsalar da hiçbir dönemde ekonomik kaygılarla hareket etmemiş ve daima vizyonunu inovatif işler ve sesler yönünde tutmuş bir kültür sanat-oluşumu olarak kalmıştır.

Ricardo Villalobos

Ricardo Villalobos

2- Bir marka yarattınız (((Godet))) ve bu marka ile gerçekten bu zamana kadar elektronik müzik kültürünün yanında eğlence kültürünün gelişmesi için de katkıda bulundunuz. Zamanı biraz geriye saracak olursak; sizce sektörde gelişen güzel şeylerin yanında değişen kötü şeyler neler oldu?

Gerek arada sırada da olsa getireceğiniz yabancı diskjokeyin ve kuracağınız ses sisteminin euro bazlı masrafları olsun gerekse satacağınız içki fiyatlarındaki alım gücüne ters orantılı yükseliş olsun, sponsorluklara uygulanan kısıtlamalar ve yükselen yasal maliyetler gibi pek çok yeni sorun, sektörü tekelleşmeye açık hale getirdi. Tekelleşme ise maliyetlerin daha da yükselmesine, tercih ve alternatiflerin azalmasına ve böylelikle kısır bir döngüye sebep oldu. Bir mucize olmayacaksa bundan uzunca bir süre kaçış görünmüyor.

3- Yeni jenerasyonun maalesef çok bilmediği (((Godet))) olarak 2019 yılında, aslında uzun da bir ara verdikten sonra, 2007 yılındaki aynı sanatçılarla (Ricardo Villalobos, Mini Başhekim, Kaptan Tutan, (((Emre)))  Barış K) etkinliği yapmanızdaki en büyük motivasyon nedir? Neden bu geri dönüşü başka sanatçılar ile yapmayı düşünmediniz? 

Öncelikle belirtmek gerekir ki bu etkinlik Godet, Mini Müzikhol, AnaPop gibi süregelen SOAP projelerinden bir tanesi. SOAP’ın uzun süre ortalıkta görünmemesinin esas sebebi aslında ekibin bir süre önce Datlı Maya restoran ile başlayıp Kaz Dağları’nda kurulan tarım çiftliği ile devam etmekte olan ve her ne kadar özel bir çiftlik olsa da bir yandan da yöre halkını çevre konusunda bilinçlendirmek, ilaçsız tarım uygulamalarını yaygınlaştırmak gibi pek çok konuda da emek ve zaman harcayan bir permakültür-ekolojik tarım-eko turizm projesi üzerine yoğunlaşmış olmasındandır. Mini Müzikhol’ün ilk yıllarından beri geliştirilen bu projeye destek için çeşitli etkinlikler yoluyla da kaynak aktarımında bulunuyoruz.

Uzun zaman sonra bizi ilk kez ziyaret edecek olan dostumuzun çalacağı bu gecede de SOAP olarak tüm resident djlerimizle de bir arada olmanın bizim için önemi ayrı. Bu isimlerin yanı sıra bizden desteklerini esirgemeyen MU ekibinden dostlarımız da katılacak aramıza lakin daha büyük bir line up içinse süre biraz kısıtlı.

4- Bu geri dönüş yeni bir serüvenin başlangıcı mı olacak yoksa başlamış bir serüvenin devamı mı?

Önceki cevaplarda da belli olduğu üzere ikinci şık diyebiliriz.

Soap Wild

Soap Wild

Ricardo Villalobos 14 Eylül’de Volkswagen Arena’da! Belki de bir daha yaşanmayacak bu gece için biletini bugece.co ‘dan ya da avantajlı şekilde PartyMag Premium üyesi olarak alabilirsin.

Önceki Yazı

6 - 8 Eylül PartyMag ile Haftanın Popüler Etkinlikleri!

Sonraki Yazı

Timo Maas: Müzik Onun DNA'sında!