MAGAZINE

Elektronik Müziğin Ruhunu Keşfedin

Birçok kişi hala elektronik müziğin ruhunu reddetmekte. Dijitalleşen dünya ile birlikte müziğin ritmi de dijitalleşti hayatın her alanında ihtiyaç duyduğumuz mekanik araçlar zamanla hayatımıza girdi.

Peki Elektronik müzik ne zaman ve nasıl ortaya çıktı? 

2. Dünya Savaşı’nda ortaya çıkan kaset çalarlardan faydalanarak, musique concrète adı verilen bir müzik besteleme yöntemiyle elektronik müziğin ilk adımları atılmış. Musique Concrète, ses kayıtlarını ham madde olarak kullanarak oluşturulur. Sesler genellikle ses efektleri ve kaset manipülasyon teknikleri uygulanarak değiştirilir ve bir montaj biçiminde birleştirilir. Bu tekniğin ilk örnekleri Pierre Schaeffer adlı Fransız sanatçının ellerinden çıkmıştır.

Amerika’da magnetik teyp için bestelenen ilk eser ise Louis ve Bebe Barron tarafından 1950’li yıllarda ortaya çıkmıştır. O döneme bakıldığında gayet etkileyici olduklarını söylemeden edemeyeceğim.

1957’de ise iki yeni elektronik enstrüman daha ortaya çıktı. Zorlu bir proglamlama gerektiren bu enstrümanlar gerçek zamanlı çalınamıyordu. Peki bunlar ne olabilirdi? Sonuçta 1957 .

Enstrümanlardan ilki Max Mathews’un “Music 1” adlı bir programla kullandığı bilgisayarıydı. İkincisi ise RCA Martk II Sound Synthesizer adındaki ilk elektronik birleştiriciydi.

The Columbia-Princeton Electronic Music Center 1950’lerin başından magnetik teyp manipülasyonuyla ilgilenen Vladimir Ussachevsky ve Otto Luening tarafından açılmıştır. Merkezde, Peter Mauzey yardımıyla bir stüdyo kurulmuştu ve 1980’lere kadar elektronik müziğin merkezi olmuştur.

Zamanla bir çok tarz ortaya çıkıp elektronik müzik başlığı altında birleşmiştir. Elektronik müziğin 30’un üzerindeki türünün en başarılı sanatçıları ve bu sanatçıların avantajlı etkinlik biletleri PartyMag App‘de. Teknoloji geliştikçe gelişen asla yerinde durmayan müzik tarzınız elektronik müzik!

PartyMag Nedir?

PartyMag, yüzlerce etkinlik arasından müzik tarzına göre parti bulabileceğin ve Coin kullanarak anlaşmalı etkinliklere %70’e varan fiyat avantajları ile katılabileceğin şehrin en kapsamlı etkinlik rehberidir.

PartyMag Coin Nedir?

Coin, etkinliklere indirimli katılabilmeniz ve ayrıcalıklardan yararlanmanız için tasarladığımız sanal para birimidir. Mobil uygulamamızdan satın aldığınız Coin’leri şehrin en iyi etkinliklerinde adınızı davetli listesine ekletmek ve anlaşmalı mekanlarda ücretsiz içecek almak için kullanabilirsiniz.

PartyMag Coin’i ister paket olarak ister tekli olarak satın alabilirsiniz.

29 TL (1 Coin)

Bronze Paket: 99 TL (5 Coin)

Silver Paket: 199 TL( 15 Coin)

Gold Paket: 299 TL( 25 Coin)

Ücretsiz İndir

PARTY MORE, SPEND LESS

PartyMag ile gece hayatının nabzını tutmak ve yeni keşifler yapmak istiyorsan Instagram‘dan bizi takip etmeyi unutma!

Önceki Yazı

Her Tarza Göre İstanbul ve İzmir Haftanın Etkinlikleri

Rast Bira Bahçesi
Sonraki Yazı

Salı Günlerinde Cumartesi'yi Yaşatan Rast Artık PartyMag'de!