TASTING

Festival ve Tatil Sonrası Karaciğer Detoksu

Festival ve Tatil Sonrası Karaciğer Detoksu

One Love’dan Big Burn’e Exit Fesitival’den Sziget’e  o festival senin bu festival benim dolaşırken, aldığın alkolün haddi hesabı olmazken  karaciğerini biraz yormuş olabilir misin? Tamam tamam sormadım say 🙂 

O zaman şöyle diyelim minnoş karaciğerine olan sevgini göstermek için 1 ay uygulayabileceğin muhteşem bir detox’tan bahsedeyim sana. 

Enginar Deve Dikeni Ekstraktı ! İsmi bana da ilk duyduğumda çok çekici gelmemişti ama karaciğerine nasıl iyi geldiğini duyunca sen de aşırı seveceksin 🙂 

Normalde deve dikeni 2000 yıldan fazla süredir kullanılılan bir bitki. Romalılar deve dikenini balla karıştırıp karaciğere ve safra kesesine iyi geldiği için tüketirlermiş. 12yy’dan itibaren Avrupa’da da tıbbi bir bitki olarak kullanılmaya başlanmış.

Deve dikeninde ve enginarda  flavonolignan (silymarin) bulunur. Silymarin karaciğer hücrelerini alkole karşı korur. Hatta alkolün de ötesinde, silymarin Avrupa’da mantar zehirlenmelerine karşı panzehir olarak acil durum odalarında bulunur.

Yani kısacası karaciğeri toksinlerden temizleyerek bir detox etkisi yapıyor.

E bu kadar bilgi yeter, konumuza dönecek olursak. 

Nasıl kullanacaksın sen bu deve dikenini?

Deve dikenini çay şeklinde demleyip içebilirsiniz.

1 çay bardağı suya 1 çay kaşığı deve dikeni tohumu kullanın. 15-20dk demlendikten sonra süzerek sabah, öğle, akşam yemeklerden min yarım saat önce içebilirsiniz. 

Tablet olarak da satılıyor ancak içeriğini iyi okumakta fayda var. 

Ya da benim daha kolayıma gelen Enginar Deve Dikeni Ekstraktı’nı dönem dönem kullanıp karaciğer detoksu yapabilirsiniz. Ekstraktı 1 tatlı kaşığı alarak 1 ay boyunca kullanabilirsiniz. Kendi kullandığım ürünün linkini de şuraya bırakayım.

https://www.thelifecoshop.com/enginar-devedikeni-sivi-ekstrakti-150-ml-35

Eğer ciddi bir rahatsızlığınız varsa deve dikenini kullanmadan önce doktorunuza kesinlikle danışınız!

Hadi yine iyisiniz, o festivallerin tozu toprağını 1 ayda atacak bilgiyi kaptınız 🙂

Bahane yok eğlenmeye devam 🙂

 

Önceki Yazı

Bayramda Çeşme'de Olacaklar İçin Kaçırılmayacak Etkinlikler

Sonraki Yazı

TANER ÖNGÜR - EXPLORATION SERIES #3