TASTING

HANGOVER DOSTU SMOOTHIE | SUNDAY DETOX

HANGOVER DOSTU SMOOTHIE

Alkol esasen bir diüretik, yani suyu hücrelerimizden uzaklaştırarak dehidratasyona neden olur. Vücuttaki vitamin, mineral ve elektrolitleri saklamak için korkunç bir eğilime sahiptir. Sabah kalktığımızda hangover olmamızın sebebi de bu temel vitamin, mineral ve elektrolitleri yüksek oranda kaybedip dehidre olmamızdan kaynaklanır.

Smoothie’ler ile tüm bu kaybettiğimiz vitamin, mineral ve elektrolikitleri geri kazanıp vücudun ihtiyacı olan suyu geri kazanabiliriz.

SMOOTHIE’LER HANGOVER’UMUZA NASIL İYİ GELİR?

ELEKTROLİTLER

Vücudunuzun elektrolitleri potasyum, magnezyum, sodyum, klorür ve kalsiyumdur. Vücudunuzun düzgün çalışması için uyumlu bir dengede olması gerekir. Kontrol edilmeyen elektrolit dengesi vücudunuzdaki sıvı dengesini bozabilir ve ciddi yan etkilere neden olabilir. Gece yarısı hızlanan kalp atışı, kas seğirmesi veya zayıfllığı, aşina olduğunuz bazı yan etkiler olabilir. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi özel elektrolitler içeren muz, avokado, hindistan cevizi suyu, yapraklı yeşillikler (ıspanak, lahana, pazı, roka), çiğ fındık yoğurt gibi besinler elektrolit seviyeleri yüksek besinlerdir.

ANTİOKSİDANLAR

Evet, kırmızı şarabın bir antioksidan kaynağı olduğunu biliyoruz ama 1-2 porsiyonu aştığınız zaman, alkolün zararlı etkileri bu yararı aşmaktadır. Antioksidanlar, hücrelerimizin alkolün olumsuz etkilerine karşı korunmasına yardımcı olabilir. Smoothie’lere ekleyebileceğimiz çilek, elma, koyu yapraklı yeşillikler, spirulina, kakao, matcha ve Goji dutları gibi besinler antioksidan bakımından oldukça zengindir.

B VİTAMİNİ

B Vitaminleri vücudumuzun hücresel fonksiyonlarında, metabolizmamızda ve enerji üretimi gibi bir çok noktada önem taşımaktadır. Fındık, badem, ayçiçeği, susam, keten tohumu, koyu yeşil yapraklı sebzeler, avokado, muz, yoğurt, somon ve yumurta gibi besinler B vitamini bakımından zengindir.

SAĞLIKLI YAĞLAR

Sağlıklı yağlar, bir smoothie’nin doyurucu olmasından önem taşır.Yağlar açlık hissini azaltacak ve daha uzun süre tok kalmamızı sağlayacaktır. Çiğ fındık, fındık ezmesi, fındık sütü, kenevir, chia veya keten tohumu bir smoothie için mükemmel malzemelerdir.

smoothie

Elektrolit dengelemek için kullanabileceğimiz bir smoothie tarifi;

  • 1 bardak badem veya hindistan cevizi sütü veya hindistan cevizi suyu
  • 1⁄2 büyük salatalık soyulmuş ve dilimlenmiş
  • 1 bardak taze / dondurulmuş yaban mersini
  • 1 çorba kaşığı keten tohumu veya chia
  • 1 yemek kaşığı bal veya stevia (isteğe bağlı)
  • Buz (isteğe bağlı)

Smoothie’ler ile kaybettiğimiz vitamin, mineral ve elektrolikitleri geri kazanıp vücudun ihtiyacı olan suyu geri kazanıp haftaya fresh bir başlangıç yapabilirsiniz.

Cheers!

kafe pi beach club
Önceki Yazı

KAFE PI BEACH CLUB'TA 2018 YAZI RENGARENK

finn karaköy
Sonraki Yazı

KARAKÖY'ÜN GÖZDE MEKANI: FINN KARAKÖY