EVENTSMAGAZINEMUSIC

Haziran 2022’de Dünya Çapında Gerçekleşecek En Özel 10 Festival

Yerli ve yabancı birçok müziksever festival dolu bir yaza hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki Sıradışı Festivaller blogu ile Türkiye’de gerçekleşecek olan en dikkat çekici festivallere göz atmıştık. Bu yazımızda ise Haziran 2022’de dünya çapında gerçekleşecek en özel 10 festivali birlikte incelerken bazen kendimizi Finlandiya’nın gece güneşi altında dans ederken bazense Londra’nın yeşilliklerle dolu Peckham Rye Park’ında kalabalığın içinde bulacağız.

1- GALA Londra, Birleşik Krallık (2 Haziran – 4 Haziran)

2016 yılında kurulan GALA Festival, Peckham Rye Park’ta dans müziğinin kökenlerine inen bağımsız bir Güney Londra festivali. Altıncısı düzenlenen etkinlik, Little Dragon ve KOKOROKO gibi canlı performanslara ev sahipliği yapacak. DJ kabininde Soichi Terada, DJ Harvey, Josey Rebelle, Marcellus Pittman, A Guy Called Gerald ve OK Williams gibi önemli dans müziği isimleri yer alacak.

2- AVA Belfast, Birleşik Krallık (2 Haziran)

Temel amacını elektronik görsel-işitsel sanatın güçlü birlikeliğini doğuşundan itibaren kutlamak, güçlendirmek ve geliştirmek olan bir hareket olarak tanımlayan AVA, 2015’ten beri Belfast, Mumbai, Amsterdam, Londra, Dublin ve Manchester gibi birçok farklı destinasyonda katılımcıları ile buluşan bir festival.

Mart ayında Londra gerçekleştirdiği etkinliğin ardından tekrardan Haziran ayında Belfast’ta dinleyiciler ile buluşacak olan AVA, üretimin seviyesini yükseltiyor ve yerini tarihi “Titanic Slipways”e, meşhur Titanic gemisinin restorasyonlarının tamamlandığı ve denize indirildiği tersaneye taşıyor. Festivalin “headliner” ismi ise özellikle “Glue” parçası ile birçok müzikseverin aşina olduğu Bicep’ten başkası değil. Programda ayrıca Robert ve Lyric Hood’un baba-kız ikilisi Floorplan gibi uluslararası sanatçıların yanı sıra rapçi Biig Piig, davul ve bas şefi Calibre, ELLLL ve Sally C gibi yerel kahramanlar da yer alıyor. Bu özel lokasyonda gerçekleşecek festivalde sıra dışı bir çok yetenek, keşfedilecek bir dizi atölye çalışması, söyleşi ve workshop’da katılımcıları bekliyor olacak.

3- Festival Le Bon Air Marseille, Fransa (3 Haziran – 5 Haziran)

Eski bir tütün fabrikası olan Friche de la Belle de Mai’de yer alan Festival Le Bon Air, yazın ilk günlerinde Fransa’nın ünlü liman kenti Marsilya’da başlıyor. Çatı terasından fabrikanın iç kısmına kadar beş aşamaya yayılan programda Paula Temple, Eris Drew & Octo Octa ve Floating Points gibi uluslararası sanatçılardan re:ni ve DJ Fart In The Club gibi yükselen yeteneklere kadar 50’den fazla sanatçı ve bir dizi yerel favori yer alıyor. İki gün, üç geceye yayılan festival, Pazar günü aile dostu bir atölye çalışması, ortak brunch ve daha fazlasıyla sona erecek ve ardından uluslararası isimler, Ben Klock, Robert Hood ve VTSS ile tekno bir sahne eşliğinde sona erecek.

4-Lente Kabinet Festival Amsterdam, Hollanda (4 Haziran – 5 Haziran) 

Dekmantel’in gün boyu süren bu samimi festivalinde şehrin koşuşturmacasını geride bırakacaksınız. Amsterdam’ın kuzeyindeki bir doğa koruma alanında bulunan Lente Kabinet’in çevresi çimenli tepecikler, kır çiçekleri, havuzlar ve bataklık arazilerle dolu. Bu yılki program, Jamaikalı müzik kolektifi Equiknoxx ve Nyege Nyege Tapes iştiraki ve Acholitronix öncüsü Otim Alpha gibi ikonik isimlerden canlı performanslar sunuyor. DJ sahnelerinde ise, Bored Lored, Young Marco B2B Orpheu The Wizard, Crystallmess ve Carista dahil olmak üzere dans müziği yelpazesinin dört bir yanından DJ’ler bulunacak.

5- The Crave Festival Den Haag, Hollanda (4 Haziran)

Zuiderpark’ta ormanlık bir gölün etrafında yer alan The Crave, birkaç günlük bir festivale rekabet edilebilecek bir dizi yeteneğe sahip. Jeff Mills, Ben Sims, Nina Kraviz ve yerel kahraman I-F gibi isimler Mama Snake ve Van Anh gibi yeni oyunculara eşlik ediyor. Resident Advisor’ın da Honey Dijon, KiNK, Gerd Janson, Or:la, Vladimir Ivkovic, Leon Vynehall ve Zohar gibi isimler ile dolu bir sahnesinin olacağı bu özel etkinliği kaçırmayın.

6- Gottwood Wales, Birleşik Krallık (9 Haziran – 12 Haziran)


Gottwood, Kuzey Galler’deki Anglesey adasında pastoral bir bölgede. Gün boyunca, daha duygusal melodiler, göl kenarında çimlerin üzerinde takılan bahisçi kalabalığının film müziği. Geceleri ormanda, duvarlarla çevrili bir bahçede, bir ahırda ve daha pek çok yerde dans edin. Helena Hauff, Job Jobse, Tim Reaper ve Peach gibi dans müziğinin her köşesine dokunan bir kadroyla Percolate, Hit & Run, Half Baked ve Adonis gibi ekipler katılacak.

7-Sónar Barcelona, Spain (16 Haziran – 18 Haziran)

1994 yılında, elektronik müzik festivali kurmanın henüz yeni bir girişim olduğu zamanlarda kurulan Sónar, o zamandan beri Avrupa festival sahnesinin önde gelen etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor. İstanbul’da da her sene gerçekleştirilen bu özel festival, avangard elektronik müziğe ilgi duyanların buluşma noktası. Geçtiğimiz sene sadece İstanbul’da gerçekleştirilen Sonar, üç yıllık uzun bir aradan sonra tılsımlarla dolu bir kadroyla geri dönüyor. Conducta, Richie Hawtin, Overmono, UNIiQU3, Fira Montjuic ve Fira Gran Via sahnesindeki uluslararası isimlerden sadece birkaçı…

8- Glastonbury Somerset, Birleşik Krallık (22 Haziran – 26 Haziran)

Glastonbury, 2019’dan beri ilk kez bu ay Worthy Farm’a geri dönüyor. İkonik festival, tarih ve mitolojiyle dolu bir bölgede, Somerset kırsalında 900 dönümlük geniş bir alanı ele geçiriyor. Hava karardıktan sonra South East Corner’da, en iyi dans müziği programlarından bazılarının yer aldığı Block9, Shangri-La, The Common, The Unfairground ve daha fazlasında işler tuhaf ve harika bir hal alıyor. Başka bir dans alanı olan Silver Hayes’de, bu yılki dizide Overmono, Avalon Emerson, Anz ve çok daha fazlası var.

9- Solstice Helsinki, Finlandiya (23 Haziran – 25 Haziran) 

Finlandiya’nın Solstice(Gündönümü) Festivali’nde uzun bir rüyaya adım atın. Listemizde en öne çıkan festivallerden biri, Arktik alanı Rukatunturi’nin tepesinde gece yarısı güneşinin altında ortaya çıkan üç günlük etkinlik, Solstice Festivali. 23-25 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde özenle seçilmiş bir line-up ve canlı performanslara sanat enstalasyonları eşlik ediyor. Festival, Finlandiya’nın ulusal yaz gündönümü kutlaması olan Midsummer’ın zirvesinde sona eriyor. Bu süre zarfında, güneş bütün gece gökyüzünde yüksek kalarak festival ziyaretçileri için rüya gibi bir atmosfer yaratıyor. Sansibar ve Katerina gibi yerel kahramanlara uluslararası konuklar arasında Ben UFO, Powder, PLO Man, Roza Terenzi ve Jimi Tenor eşlik ediyor.

10-AUDRA Festival Kaunas, Lithuania (29 Haziran – 3 Temmuz)

Şehrinizin Avrupa Kültür Başkenti seçilmesini kutlamanın beş günlük, çok mekanlı bir festivalden daha iyi bir yolu var mı? Kaunas Kulübünün arkasındaki Lizdas ekibi, halka açık parkları, galerileri ve bir çelik fabrikasını kullanarak bir dizi sanat enstalasyonu, parti ve konser düzenlemek için harekete geçti. LSDXOXO ve Juliana Huxtable’nın B2B performansına, Caterina Barbieri ve Deena Abdelwahed’den canlı şovlar ve ayrıca Helena Hauff ve Aurora Halal’dan DJ setleri bu festivali ilk senesinde öne çıkarıyor. Ücretsiz veya biletli tercihlerin yanı sıra çok çeşitli mekan seçenekleriyle AUDRA festivali, Litvanya’nın başkenti Kaunas’ın zengin müzik kültürünü keşfetmenin mükemmel bir yolu gibi gözüküyor…

Bonus Festival :

1-Echoes From Agartha

Bu özel listeye bonus olarak ülkemizin en özel destinasyonlarından biri Kapadokya’da gerçekleşecek olan Echoes From Agartha’yı da editörün seçimi olarak ekliyoruz. 2021 yılında Kapadokya’da ilki gerçekleşen Echoes From Agartha festivali Satori, Damian Lazarus, Oliver Koletzki, Birds of Mind ve daha bir çok sanatçıyla ve dekorlarıyla mini bir Burning Man deneyimi yaşattı katılımcılara. 2022 yılında 29 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında ikincisi gerçekleşecek festivalde line up henüz açıklanmamış olsa da erken dönem biletleri şimdiden tükendi. Sanat ve müziğin Kapadokya’nın eşsiz vadilerinde buluşmasına az zaman kalmışken siz de detaylı bilgi için Instagram sayfasını takip edip bilet alabilirsiniz:  https://www.instagram.com/echoesfromagartha/

Önceki Yazı

Türkiye'deki Sıradışı Festivaller - 2022

Sonraki Yazı

All Mega ile MegaTour serüvenine Katıl!