VENUE

İngiltere’den Yeni Normal’in İlk Konseri

İngiltere’den Yeni Normal’in İlk Konseri

 

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de gerçekleşen yeni normal’in ilk konserine dair birçok görselle karşılaştık. Sosyal mesafeli oturma düzeninde gerçekleşen konser Brit ödüllü Sam Fender eşliğinde gerçekleştirmiş oldu. Ses getiren ve alışkın olmadığımız bir düzende gerçekleşen bu konserden renkli ve hareketli kareler görmüş olduk, eski normali özlerken konser alanından fotoğraflar görmek bile biraz da olsun bizi heyecanlandırdı.

Birleşik Krallık’ın  Newcastle şehrinde 2500 kişi kapasiteli ‘sosyal mesafeli konser mekanı’ kapılarını Ağustos ayında sanatseverler için hizmete açtı. Virgin Money Unity Arena’da aralarında 2’şer metre mesafe bulunan 500 izleme platformu yer alıyor. Virgin Money Unity Arena’da gerçekleşmiş olan Sam Fender konseri de yeni normal’de ki bu düzenin bir parçası olmuş gibi gözüküyor.

Hepimizin kendini “3 haftalık kısa bir süreç, geçecek” diye avuttuğu pandemi hayatımızın neredeyse bir parçası oldu. Maske takmak kombinlerimizin en önemli aksesuarı, limon kokulu kolonyalarımız ise parfümümüz haline geldi.Tüm bu süreç devam ederken yeni normal’in getirdiği yeni alışkanlıkları deneyimliyoruz. Bunlar hayatımızdaki tüketim alışkanlıklarından konser, tiyatro, sinema gibi sosyal hayatımızın bir parçası olan çoğu aktiviteyi de şekillendirmeye devam ediyor.

Dört ay önce çöp dökmek için kapının önüne çıkmaya korkan insanoğlu uzun soluklu “yeni normal” ile artık sosyalleşmek ve sınırları zorlamak istiyor. Bu süreçte her ne kadar sabırlı gözüksek de hepimiz eski hayatımızı özlüyoruz. Durum böyle olunca organizasyon şirketleri ve yapımcılar da yeni normal’e uyarlayabilecekleri sosyal mesafeli kültürel seçenekler üretiyor.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere sosyal mesafeli konserlerinden ilkini gerçekleştirdi; Virgin Money Unity Arena, Newcastle Gosforth Park’ta sosyal mesafeli uygulanacak kültürel aktiviteler için inşa edildi. 45 bin metrekarelik bu konser alanında her biri 5 kişilik 500 loca alanı bulunuyor. Misafirlerin 2.5 metre sosyal mesafe kuralını uygulamaları için özel tasarlanmış ve tahmin edebileceğiniz gibi birçok temizlik önlemi alınmış. Genç müzisyen Sam Fender tarafından verilen ilk konser için 2 bin 500 bilet ayrıldı ve dakikalar içinde tükendi.

Online platformlardan alacağınız biletlerle alana giriş yapacağınız saate karar veriliyor bu sebeple de sosyal mesafe kuralını en sağlıklı şekilde uygulamış oluyorsunuz.

 

Tüm bu hareketli görüntüler ve sosyal mesafeli konserler içimizdeki müzikseveri kıpırdatmaya yetse de tam anlamıyla bizi tatmin edecek gibi durmuyor. Umarım daha sağlıklı günlerde sınırlar olmadan umarsızca dans edebileceğimiz pistlere geri dönebiliriz çünkü hepimiz biraz da olsun zincirlerimiz ve kısıtlamalarımız olmadan yaşamayı özledik!

Önceki Yazı

Yeni Normal Festival: Sosyal Mesafeli Eğlence

Sonraki Yazı

Eğlence Sektörüne Neler Oluyor ? Sosyal Medyadaki Kırmızı Profil Tepkisi