MAGAZINE

İstanbul Müzik Festivali ve STONELINE ile Müzisyen Destek Fonu

Yaşadığımız bu zorlu süreçlerde müzisyenlere verilen destekler artmaya devam ediyor. Şimdi de İstanbul Müzik Festivali tarafından hayata geçirilen ve STONLINE’ın da destek verdiği Müzisyen Destek Fonu serbest çalışmalarına ara vermek zorunda kalan orkestra müzisyenlerine dijital platformlarda performans imkanı sağlayarak destek olmayı amaçlıyor.

Müzisyen Destek Fonu

Başvurular 22 Mayıs itibariyle başvuru linkinden yapılmaya başlandı. 30 Haziran’a kadar sürdürülmesi planlanan proje kapsamında, pandemi nedeniyle çalışma imkânı bulamayan müzisyenler desteklenecek.

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner konuyla ilgili olarak “sanatçıların ve sanat üretiminde yer alan tüm paydaşların ekonomik açıdan büyük darbe aldığı, sanata erişim yöntemlerinin farklılaştığı bir dönemdeyiz. Bu dönemi atlatırken dayanışma ve yardımlaşma bizim en önemli araçlarımız olacak,” diyerek projenin de amacını özetledi ve bu süreçte sanatçıları desteklemenin önemli de olduğunu vurguladı.

STONELINE Genel Müdürü Mehmet Bayrak ise proje ile ilgili “Bu kez yalnızca bir ülkeyi değil tüm dünyayı etkileyen zorlu bir süreçten geçiyoruz. Karşı kıyıya ulaşmamız gerek. Olabildiğince az hasarla. Büyük küçüğe, güçlü güçsüze el uzatacak. Biz de, STONELINE ailesi olarak bu süreçten en çok etkilenenlerin başında gelen sanatçılara, özellikle genç sanatçılara bir moral desteğimiz olsun istedik. Bu olanağı bize sağlayan, ülkemizde yaklaşık 50 yıldır kültür ve sanatın en güçlü destekçisi olan İKSV’ye çok teşekkür ederiz.” diyerek dayanışmanın önemini vurguladı.

Peki Müzisyen Destek Fonuna Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Türkiye’de ikamet eden
 • Lisans eğitimini tamamlamış
 • Konservatuar mezunu
 • Türkiye’de konser veren profesyonel orkestra veya topluluklarla Ocak 2018-Ocak 2020 tarihleri arasında serbest orkestra müzisyeni olarak çalışmış
 • herhangi bir devlet kurumunun, özel kurumun veya orkestranın kadrosunda yer almayan

adaylar Müzisyen Destek Fonu’na başvurabilecek.

Başvuruları Kimler Değerlendirecek?

 • İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya’nın yönetiminde
 • Orhun Orhon (Orkestra Şefi),
 • Oğuzhan Kavruk (Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü ve 1. Şefi),
 • Özge Tanrıver (İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Müdürü),
 • Ahmet Rahtuvan (Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Müdür Yrd, Korno Sanatçısı),
 • Ozan Göktan (Filarmonia İstanbul ve İstanbul Oda Orkestrası Müdürü, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Korno Sanatçısı)
 • Doğukan Çokşeker’in (CRR Senfoni Orkestrası Müdürü) danışman olarak yer alacağı

bir kurul tarafından değerlendirilecek. Festival yönetimi tarafından belirlenen müzisyenler, İstanbul Müzik Festivali sosyal medya kanalları üzerinden yayımlanacak “Müzikli Sohbetler” başlıklı yayına katılarak ve yayında gösterilmek üzere çevrimiçi platformlar üzerinde kaydettikleri bir performansı ileterek 1.000 TL destek almaya hak kazanacak.

>> Müzisyen Destek Fonu başvuru linki tıklayın.

Önceki Yazı

Evde Biriken Enerjinizi Atmanız İçin: Haftanın Dijital Etkinlikleri

Sonraki Yazı

SHAKESPEARE OYUNLARINDA MÜZİĞİN YORUMU