MAGAZINETASTINGVENUE

İşte Bartender Olmak İsteyenler İçin 5 İpucu

Uzun süredir hayatta yapılması gereken şeyler listemde bulunan bir konuyu araştırmak üzere yola çıkarak Kadıköy’deki Şarlo barda bir gün geçirdim : İşte Bartender Olmak İsteyenler İçin 5 İpucu 

Ailesinin durumu iyi olmasına rağmen barmen olmaya karar veren Arda

Netflix’in kurucusu Marc Randolph’un “ iş dünyasında kitap okumaktan çok pratik yapın “ tavsiyesinin işe yarayıp yaramadığını denemek için işin tam anlamıyla mutfağına girdim. Kendine has tarzı ile  müşterilerine eğlenceli bir bar ortamı sağlayan Zagor’da bir gün geçirerek çalışanlarla sohbet ettim. İnsanlarla nasıl konuştuklarını, siparişleri nasıl aldıklarını ve sonrasındaki süreci gözlemledim. Okulda öğretilmeyen, ancak gerçek hayatta tecrübe edilerek anlaşılabilecek ipuçlarını inceledim. Ailesinin durumu çok iyi olmasına rağmen kendi yolunu çizip barmen olmaya karar veren Arda’nın tavsiyelerinden oluşan bir liste hazırladım. 

1. Sosyal Karakter 

Sosyal Olun

Sosyal olun. İnsanlarla güzel iletişim kurarak onlara sizin zararlı biri olmadığınızı, aksine herkes gibi parasını kazanmaya ve hayattaki sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan, kendi halinde bir insan olduğunuzu hissettirin. 

 2.Özgüven

Özgüven

 

İnsanlarla konuşurken çekinmeyin, sınırı aşmadığınız sürece insanlara kendi görüşleriniz ve düşünceleriniz olduğunu gösterin. Burada çalışmanızın bir amacı olduğunu, hayatınızın kontrolünün kendi ellerinizde olduğunu gösterin. Sorumluluk alınması gereken yerlerde alın ve olaylara müdahale etmekten çekinmeyin. 

3.Tarz 

Tarz Önemli

 Her yiğidin bir yoğurt yiyiş şekli var. Kendinize ait bir tarzınızın olması hem size hem çalıştığınız yere değer katar. Kendinizi bir marka olarak görün ve bir tarz belirleyin. Söylenti öyle ki, Kadıköy’deki işletmeciler barlarında çalışacak eleman ararken dövmesinin olup olmadığına bile dikkat ediyorlar ve çalışacak kişinin dövmesinin olması pozitif bir etki yaratıyor. Olay tabi ki bu kadar basit değil ama bir tarz sahibi olmak “bartender”a her zaman farklı bir hava katar.

 4.Titizlik  

Titizlik

Eğer dağınık bir insansanız belki de bu işi yapmasanız daha iyi olur. Bir sonraki gün barı devredeceğiniz kişiye dağınık bir yer bırakırsanız büyük ihtimalle birkaç seferden sonra bir kriz kopacaktır. Bu yüzden çalıştığınız ortamı tertemiz tutmak hem iş arkadaşlarınızla ilişkinizi kuvvetlendirecektir hem de karışıklıklara engel olacaktır. 

 5.Damak Zevki 

Damak Zevki

 Yaptığınız içkinin tadını bilmeden insanlara sunumunu yapamazsınız. Bazen zorlu müşteriler gelip içeceklerin içimlerini soracaklar. Onlara tatmin edici cevaplar verip işi bildiğinizi göstermeniz gerek. Hem yaptığınız içkilerin tadını biliyor hem de yeni şeyler deniyor olmalısınız. 

 Arda’dan aldığım ipuçları bunlardı. Yine de en iyisi tecrübe ederek öğrenmek. Herkese bol şans! 

Bartenderlık tamam, şimdi DJ olmak istiyorum diyorsanız, onu da araştırdık. Nasıl DJ Olunur yazımıza linkten ulaşabilirsiniz. https://partymag.org/blog/nasil-dj-olurum

 

Önceki Yazı

Blackbird DJ Okulunda Bir Gün : Nasıl DJ Olurum?

Sonraki Yazı

Dünyaca Ünlü YouTube Kanalı "Cercle" Türkiye’ye Geliyor!