MAGAZINE

İşte Elektronik Müzik Yapmayı Öğrenebileceğin 5 Türkçe YouTube Kanalı

Elektronik müzik severler için harika fırsatlarla karşınızdayız. Karantina günlerinde kendimizde yeni deneyimlere, yeni alışkanlıklara fırsat vermemiz için birçok internet sitesi araştırdık. Elektronik müziğe gönül vermiş, daha yolun başında olan ve hobilerini bir tık yukarı taşımak isteyenler için online olarak eğitim alabileceğiniz 5 Türkçe YouTube kanalını sizin için listeledik.

İşte Elektronik Müzik Yapmayı Öğrenebileceğin 5 Türkçe YouTube Kanalı

  1. Mixyap Online Elektronik Müzik Akademisi

Mixyap #EvdeDans müziği yapımıyla ilgili baştan aşağı her şeyi bulabileceğin bir kanal. Türkiye’deki müzik endüstrisinden de bahseden eğitimci Emrah Çelik, geniş bir eğitim sunuyor. Kanal zaman zaman Sezer Uysal, İlkay Şencan gibi Türk DJ’leri de konuk alıyor.

  1. SonarHouse

300’den fazla şarkıya imza atan Prodüktör Mehmet Akar, “Ableton” üzerinden #EvdeDans müziği nasıl yapılır, Mix ve Mastering hileleri nelerdir sorunlarını cevaplıyor. Çekiliş gibi sürprizlerle canlı yayını interaktif kılan prodüktör, SonarHouse müzik okulunda verdiği dersleri karantina günlerinde ücretsiz olarak YouTube’da paylaşıyor.

  1. UnısAcademy

Unis Academy Eğitim Videoları” serisi sadece “Ableton” yazılımı üzerinden dans müziği yapımını öğretmekle kalmayıp “DJ kimdir, Nasıl DJ olunur, Mobil Uygulamalarla Nasıl DJ’lik Yapılır, Amatör DJ Yanlışları” gibi bir çok farklı soruya cevap veriyor. İstanbul’da ve Amsterdam’da ofisi olan müzik okulunun kurucusu Cenk Üniş, akıcı bir Türkçe kaynak sunmak istediğini belirtiyor.

  1. RFRNCE

Can Turan’ın kurduğu RFRNCE, “Ableton” yazılımını pratik videolarla anlatan en güncel ve genç Türkçe kanallardan. Kanal ilk videosunu bundan 1 yıl önce paylaşmış olmasına rağmen bilinmesi gereken konuları net bir şekilde özetliyor. RFRNCE, Spotify ve Instagram’ı da etkili kullanıyor.

  1. Hıdır Akyüz

Hıdır Akyüz ve Ali Baran tarafından kurulan djStore İzmir, Türkiye’nin ilk DJ kursu olma özelliğini taşıyor. Kendine has anlatımıyla Hıdır Akyüz kanalında Ableton eğitimleriyle birlikte canlı yayınlar yapıyor, sektörden konuklar ağırlıyor.

Bonus

  • Berklee Ableton Live Fundamentals Online Course

Listede yer veremediğim fakat en geniş kaynakların belki de başında gelen “Berklee’nin Ableton Live Fundamentals” serisine de linkten ulaşabilirsin.

https://online.berklee.edu/courses/ableton-live-fundamentals

 

Kaynakların hepsinde bahsettiğim müzik prodüksiyon ve performans yazılımı Ableton Live 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü karantina günlerine özel 90 güne çıkardı.

Ableton Live 90 gün ücretsiz deneme linki : https://www.ableton.com/en/trial/

Önceki Yazı

SHAKESPEARE OYUNLARINDA MÜZİĞİN YORUMU

Sonraki Yazı

Hayat Enerjisini Yitirmeyen Bizlere Haftanın Dijital Etkinliklikleri