EVENTSMAGAZINE

Justın Bıeber 19 Kasım’da Metaverse’de Konser Verecek

Son zamanlarda literatürümüze Kripto Para, NFT gibi kelimelerle birlikte Metaverse ve Web 3.0 kelimeleri de girdi. Peki nedir bu “Metaverse” ?

Metaverse Nedir ?

Metaverse “universe” ve “meta” kelimelerinin karışımından ortaya çıkan ve evrenin ötesi anlamına gelen bir kavram. Daha da detaylandırmak gerekirse, fiziksel gerçekliğin, arttırılmış ve sanal gerçeklik ile birleştirildiği ortak bir online platform. Arkadaşlarınızla vakit geçirebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz, çalışabileceğiniz, seyahat edebileceğiniz bir platform. Bir çok insana göre Metaverse internetin ötesi ve Web 3.0’a geçiş olarak tanımlanıyor. Facebook çalışanlarının 5’te 1’inin Metaverse’e odaklandığını ve Metaverse için Facebook’un yıllık 5 milyar dolar bütçe ayırdığını düşünürsek hiç de küçümsenmeyecek bir gelecek senaryosu üzerine konuşuyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg‘ün CEO’su olduğu bir diğer şirket olan Meta, Youtube kanalı üzerinden paylaştığı video ile sanal dünya Metaverse‘e yapılan yatırımların devam edeceğinin, internet, eğlence dünyası, moda ve daha bir çok sektörün bu evrene dahil olacağına dair ipuçları verdi.

Justin Bieber Sanal Konser Verecek

Justin Bieber, aynı zamanda yatırımcısı olduğu sanal eğlence şirketi Wave ile ortaklık kurarak Metaverse’de konser duyuran en son pop yıldızı oldu.

Şarkıcı, Justice albümünden şarkıları 18 Kasım’da sanal bir eğlence platformu olan Wave’de canlı, sanal bir konserde seslendirecek. Bieber,  bir “avatar” olarak performans sergileyecek ve hayranlar sanatçının görebileceği sanal ifadeleri kullanarak konser sırasında yıldızla “doğrudan etkileşime girebilecek”.

Yaklaşık 45 dakika sürecek olan performans için Bieber, “Wave’in büyük bir “Believer“ıyım ve hayranlarımla etkileşim kurmanın yeni bir yolu olarak bu platformu seviyorum”, “İnsanları bir araya getirmek ve dünyanın her yerinden hayranlarla bağlantı kurmak için bu teknolojiyi kullanmaktan heyecan duyuyorum. Bu etkileşimli performansa katılımlarını sabırsızlıkla bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Sanal konserler, geçen yıl ve bu yılın başlarında sırasıyla Travis Scott ve Ariana Grande ile oyun içi konserlere ev sahipliği yapan Epic Games’in sahip olduğu Fortnite’daki benzer etkinlikleri takip ediyor. Wave COO’su Jarred Kennedy, Fortnite konserlerinin hayranı olduğunu, Wave platformunun hayranlara sanatçılarla gerçek zamanlı olarak etkileşim kurma şansı verdiğini söyledi.

Travis Scott Bir Günde 12 Milyon Kişi Tarafından İzlendi

“Fortnite”ın, 10.7 milyon kişi tarafından izlenilen EDM sanatçısı Marshmello ile yaptığı ilk iş birliği, 2019’da sanal konser fikriyle çığır açmıştı. Sonrasında Travis Scott, “Fortnite”daki sanal konserinin ilk gecesinde 12,3 milyon izlenme ile Marshmello’nun rekorunu kırdı. Popülaritesi nedeniyle “Fortnite” Eylül ayında “Soundwave Serisi”ni başlattı. Soundwave Serisi ile birlikte Mısırlı şarkıcı Mohamed Hamaki gibi dünyanın dört bir yanından sanatçılar kendi sanal deneyimlerini yarattılar. “Fortnite’ın” başarısının ardından, Pokémon gibi diğer şirketler de aynı şeyi yaptılar ve Şubat ayında rapçi Post Malone ile yıldönümü etkinliği için sanal bir konser oluşturarak izleyicilerin Pokémon ile etkileşime giren yıldızın bir avatarını görmelerini sağladılar.

Saat farkından dolayı 19 Kasım Cuma sabahı saat 05:00’da başlayacak olan konser, Justin Bieber resmi YouTube kanalı üzerinden yayınlanacak.

Seyirciler aynı zamanda Wave resmi sitesinden ücretsiz kayıt oluşturarak Bieber ile etkileşimde bulunabilecek.

PartyMag Magazine’den bu haftalık da bu kadar. Eğlence dünyası, moda, tasarım ve daha bir çok farklı konuda içeriklere ulaşmak için websitemizi ve instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın.

Önceki Yazı

Hafta Sonunda İstanbul ve İzmir'de Öne Çıkan Etkinlikler

Sonraki Yazı

ÖNE ÇIKAN ARALIK AYI ETKİNLİKLERİ! 2021