EVENTSMAGAZINE

Kasım’ı Aydınlanarak Kapatıyoruz: Maktub by Satori

Fazlasıyla eğlenme fırsatı bulduğumuz Kasım ayını aydınlanarak kapatmaya hazır olun. Story Telling Music anlayışının başarılı öncülerinden Satori 29 ve 30 Kasım tarihlerinde Zorlu PSM sahnesinde bizleri unutulmaz bir yolculuğa çıkartacak.

Maktub by Satori

Türk dinleyici kitlesinin farkında olan Satori, bu özel performansı için İstanbul’a 2 gün ayıracak. “Maktub” adını verdiği bu projede, Satori tüm etkinlik boyunca sahnede kalacak ve kulaklarımıza terapi olacak müziğini; bu proje için kurgulanan özel görsel efektler tamamlayacak. Sanatçı ayrıca, bu performans ile canlı bir performansı tüm öğeleriyle geçici bir sanat eseri haline getirmek istediğini ve Maktub projesinin alışılmış DJ performans anlayışının dışında bir deneyim sunmak için gerçekleştirdiğini de dile getirmiş.

Satori’nin şimdiki haline gelene kadar yaşadığı yolculuk özgün müziğinin sebebini açıkça ortaya koyuyor. Gerçek ismi Djorde Petrovic olan Hollandalı DJ ve Prodüktör kariyerinin başında sektörde tutunabilmek için oldukça zorlanmış. Amsterdam’daki partilerin müzik beklentisinin yüksek BPM’li ve hareketli parçalar olması, sanatçıyı düşük BPM’leri kullanarak da insanları harekete geçirmenin yolunu aramaya itmiş.

Aradığı cevabı Afrika kabile müziklerinde bulan Satori, bu müziklerin çok düşük BPM’li fakat ritim sayısı ve yapıları sebebi ile harekete geçiren soundlar olduğunu fark ediyor. Bu bilgiyi kullanarak yavaş müzikle insanları dans ettirmek konusunda oldukça başarılı hale gelen Satori, sahne adının da müziği için önem taşıdığını söylüyor. 

Satori

Satori

Satori, ZEN Budizm’inde, kısa süreli bir aydınlanma anı olarak biliniyor. Budha’nın Nirvana’ya ulaşana kadar bu aydınlanmalardan 5 tane yaşadığı söylenmekte. Sanatçı da kendi müzik performansının bu aydınlanma anlarından ve bu aydınlanmalara giden yolculuklardan oluştuğunu söylüyor. Satori, müziğiyle, yaşadığımız kaotik dünyada, belli bir süre için de olsa, insanları her şeyden sıyrılarak huzurlu hissetmeleri için bir atmosfer yaratmayı hedefliyor. Geçen yıl Cercle için gerçekleştirdiği performans da bu anlayışı kanıtlar nitelikte. 

Sanatçının son projesine dönecek olursak. Şanslıyız ki bu özel performans sanatçıya olan yoğun ilgi yüzünden 2 gün üst üste gerçekleşecek. Her iki gecenin de biletleri için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

Aydınlanma yolcusu kalmasın!

PartyMag ile gece hayatının nabzını tutmak ve yeni keşifler yapmak istiyorsan bizi takip etmeyi unutma!

Önceki Yazı

İzmir'de Haftanın Popüler Etkinlikleri İle Dans Pistleri Bu Hafta Alev Alıyor

Sonraki Yazı

20 - 24 Kasım Özel İsimlerle Haftanın Popüler Etkinlikleri İstanbul