VENUE

Keşif Serisi: Electronic Müziği Yayan Adam BeeGee

Bu hafta keşif serimizde sizlere inanılmaz başarılı bulduğum, electronic müziğin ülkemizdeki imzası DJ , prodüktör, organizasyon adamı BeeGee ‘den bahsedeceğim! Kendisini her zaman başarılı bulmuş, bir çok kez performansını dinleme fırsatı yakalamıştım. Yaptığı festivallere gitmiş ve çok beğenmiştim. Haydi beraber bir başarı hikayesi okuyalım.. ☺

Müziğe 1982 yılında İstanbul’da  başlayan ve şu anda Paris’te yaşayan Birol Giray, ‘BeeGee’ ismiyle 80’lerin sonunda ’Annabel’s’ Londra’da yeteneklerini geliştirerek Türkiye’de ve yurtdışında halen başarıyla sürdürdüğü 30 seneyi aşan DJ’lik kariyeri, sayısız Avrupa turlarının yanı sıra, Türkiye’de eğlence sektörü ve müzik radyoculuğu konularında önemli başarılara imza atmıştır.

Genellikle Berlin’in efsanesi “Kater Blau”, Köln’ün en iyi kulüplerinden “Heinz Gaul”, Paris “Garage “ ve Mykonos’un bölgede benzeri görülmemiş bohem mekanlarından “Alemagou”da performanslarına devam etmiştir.

Birol Giray bir röportajında: ‘’Benim için her şeyin başında müzik çalmak var. Her şey o şekilde başlar. Radyoda çalarken yalnızsınızdır, müzik kalbinizden geçer; içsel ve kutsaldır. Sahnede çaldığınız anda ise müziğiniz dinleyiciyle buluşmuş olur ve hayat bulur.’’ demiş. Ne güzel de özet geçmiş. Kurucuları arasında rol oynadığı Staras ve Power FM görevleriyle eş zamanlı organizasyon alanında Ahmet San ile önemli çalışmalar gerçekleştirmiş, 1997 yılında kurulan ve halen Türkiye’nin en önemli müzik organizasyonlarının arkasında yer alan Production Department’ı takiben, 1999 yılında Türkiye’nin en büyük elektronik müzik markası ve radyosu FG’yi (Future Generation) yaratarak şirket-gruplarına 2005 yılında eşsiz müzikal kaliteye sahip Lounge FM’i dahil etmişlerdir. 

Beegee’nin, Türkiye’de radyoculuk ve elektronik müziğin gelişmesine büyük katkıda bulunduğundan bahsetmiştim. Frank SinatraLady DianaDiana Ross gibi dünya jet sosyetesine müzik çalmış, TiestoCarl CoxDeep DishMauro PicottoSashaRoger Sanchez gibi isimleri Türkiye’ye getirmiş, Armin Van BuurenPete Tong, Ferry CorstenSolar ToneScott BondSeb FontaineV, Johan GielenGabriel & Dresden gibi dünyaca isimlerle aynı sahnede yer almıştır.

2008 yılında FG 93.7 ‘’Tranceform’’ isimli 2. albümünü çıkarmıştır. Bu albümde Thomas SchwarzSwen WeberAlex M.o.r.p.hRank 1Steur&Bloier gibi usta prodüktörlerin parçalarıyla birlikte Deadmau5Sied Van RielInpetto gibi gelecek vaat eden sanatçıların remix çalışmalarında da bulunmuştur.

Daft Punk, Jamiroquai, The Prodigy ve türünün önemli örneklerinden sayısız ismi çeşitli organizasyonlarda Türk dinleyicilere ulaştırmış olmanın yanı sıra, uluslararası çevrede de dikkat çeken Electronica Festival ve Chill-Out Festival organizasyonlarını ise halen başarıyla sürdürmektedir.

En büyük hayallerinden birinin teknede yaşamak olduğunu öğrendiğimde çok mutlu olmuştum. Bence de deniz dünyadaki en rahatlatıcı şey. Bende kendimi kötü hissettiğimde hep deniz kenarına giderim. Bu nedenle kendisine çok hak veriyorum. Bakalım Beegee bu konuda ne düşünüyor. ☺ ‘’Seyahatlerim en büyük ilham kaynağım. Özellikle denizde yolculuk yaparken tüm sistemimi sıfırlarım, dalgalar arasında kendi yolumu bulmak için zihnime dönerim. O arada beynim kendine yeni yollar bulur. Bu seyahatlerde gördüğüm yerler ve doğa beni hep çok etkiler. Özellikle bazı seyahatlerimin izlerini seneler sonraki parçalarımda bile hala aynı tazelikte bulabiliyorum.’’

Birçok Türk sanatçının da şarkılarına remix yapan Beegee’nin parçalarını dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim (Haberiniz olsun! Manga, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Sagopa Kajmer, Ayşe Hatun Önal, Hale Yıldırım, Yener Çelik gibi sanatçılar bunların arasında)

Bu kadar başarıya imza atıp,  enerjiyi hiç tüketmeden yaşamayı herkes başaramaz diye düşünüyorum. Daha fazla tanımak isterseniz Beegee’nin Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu kadar başarılı bir DJ & prodüktörün yer aldığı etkinlikleri takip etmek istiyorsanız PartyMag‘i şimdi indirin!

PartyMag Nedir?

%70’e varan indirimlerle katıl, ücretsiz içeceklere ve ayrıcalıklara sahip ol!

PartyMag Coin Nedir?

Coin, etkinliklere indirimli katılabilmeniz ve ayrıcalıklardan yararlanmanız için tasarladığımız sanal para birimidir. Mobil uygulamamızdan satın aldığınız Coin’leri şehrin en iyi etkinliklerinde adınızı davetli listesine ekletmek ve anlaşmalı mekanlarda ücretsiz içecek almak için kullanabilirsiniz.

PartyMag Coin’i ister paket olarak ister tekli olarak satın alabilirsiniz.

Ücretsiz İndir

PARTY MORE, SPEND LESS

PartyMag ile gece hayatının nabzını tutmak ve yeni keşifler yapmak istiyorsan Instagram‘dan bizi takip etmeyi unutma!

İzmir Haftanın Popüler Etkinlikleri
Önceki Yazı

İzmir Haftanın Popüler Etkinlikleri İle Geri Sayım Şimdiden Başladı!

Yeni Yıl Partisi
Sonraki Yazı

Yeni Yılın İlk House Partisine Hazır Mısınız?