MAGAZINE

Keşif Serisi: Her Şeyin Doğu Kültüründen Geldiğine İnanan Oceanvs Orientalis

Bu hafta keşif serimizde Oceanvs Orientalis var. Şafak Özkütle tarafından kurulan Oceanvs Orientalis ile elektronik müzikteki “estetik anlayışını” sorguluyor ve elektronik müziği arkeolojik melodilerle harmanlıyoruz. 

Şafak Özkütle’ye göre her şey Doğu kültüründen geliyor. Genellikle elektronik tabanlı şarkılar yapsa da, içerisinde farklı farklı enstrümanları barındırarak bizlere adeta bir orkestra tadı sunuyor. Elektronik dans müziği ağırlıklı bas gitar eşliğinde canlı performansları ile bir hayli ilgimizi çekmekte 🙂 

Şimdi biraz Oceanvs Orientalis’in hikayesine bakalım, Şafak hakkında edindiğim çok güzel birkaç yazıyı sizinle paylaşmak isterim. Bakalım bu oluşum nasıl başlamış?

‘’BÜYÜK KULÜPLERİN HİÇBİRİNDE BULUNMADIM’’

Şafak Özkütle, gece kulüplerinden nefret ediyor. ‘’Büyük kulüplerin hiçbirinde bulunmadım,” diyor Ibiza’daki evinden. “Hiç DC10’a gitmedim; Hiçbirini gezmedim.” diyor. Bunun yerine, Beyaz Ada’nın plajlarında ve ormanlarında adanın daha sakin ve doğal tarafını tercih ediyor. Bakıldığında bu hiç şaşırtıcı değil. İstanbul’da grafik tasarımcı olarak çalışırken, dünya sevgisinden ve klasik müzikten etkilenerek senfonik izler çıkarmak için ev arkadaşının Ableton kopyasını kullanıyordu.

Ofis işinden sıkılan Şafak, arkadaşının İstanbul’da yeni edindiği Suma Beach’te (çoğumuzun yuvası olan ama artık etkinlik yapılmadığı için kahrolduğum güzel ütopya) çalışmaya başladı. Sayısız kulüp DJ’le arkadaş olan Şafak, müziğini São Paulo’ya geri götüren Brezilyalı kolektif Voodoohop ile tanıştı. Berlin’den çıkma The Magic Movement plak şirketinin başındaki David Benjamin, Şafak’ın müziğini duydu ve ilk albümünü çıkarmaya karar verdi. ‘Khronos’ EP 2015 yılında yayınlandı ve Şafak ilk kez Türkiye dışında konserler verdi.

‘’SONUNDA, HER ZAMAN İHTİYACIM OLANI VE HER ZAMAN ARADIĞIMI BULDUĞUMU HİSSEDİYORUM’’ 

 “Her şey süper hızlıydı” diyor. “İki yıl sonra kendimi dünyanın her yerinde performans sergilerken  buldum. Bu tür bir geleceği kendim için asla planlamamıştım! Oceanvs Orientalis olarak, Heart Ibiza’daki showlar da dahil olmak üzere tüm Avrupa ve Amerika’da çalmaya başladı. Maya Heart, Burning Man ve Wilde Renate festivallerinde dikkatleri üzere çekti.

Aslında özetlemek gerekirse Oceanvs Orientalis’in hikayesi tatlı tesadüflerle doludur. Ibiza’da yaşamak bile hiç hayal etmediği bir şeydi. “Sonunda,” diyor bize, “Her zaman ihtiyacım olanı ve her zaman aradığımı bulduğumu hissediyorum.”

‘’ACELESİ OLMAYAN İNSANLARA, ACELE ETMEYEN ŞARKILAR YAPIYORUM’’

Acid Pauli, Nicola Cruz gibi sanatçılarla yaptığı işbirlikleriyle yerini sağlamlaştırdı. Dinleyeni dans pistine çeken parçalarıyla Maya Hearts’ta ve Burning Man’de ismini geniş kitlelere duyuran Oceanvs Orientalis, İlhan Erşahin ile bir araya geldiği Cappadox performanslarıyla da büyük beğeni topladı. Orientalis, müzik tarihinden alınan, dönüştürülen zengin müzikal yelpazesiyle masalsı bir atmosferi garanti ediyor. Sanatçı, kendi plak şirketi Kanto Records’tan yayınladığı yeni EP’si General Tales of Ordinary Madness ile müzikseverlerin beğenisini topluyor.

Bu kadar başarılı bir Dj i herkes merak etti değil mi ? Kendisini Instagram hesabından takip edebilir ve yer aldığı etkinlikleri takip etmek için PartyMag‘i şimdi indirebilirsiniz!

PartyMag Nedir?

%70’e varan indirimlerle katıl, ücretsiz içeceklere ve ayrıcalıklara sahip ol!

PartyMag Coin Nedir?

Coin, etkinliklere indirimli katılabilmeniz ve ayrıcalıklardan yararlanmanız için tasarladığımız sanal para birimidir. Mobil uygulamamızdan satın aldığınız Coin’leri şehrin en iyi etkinliklerinde adınızı davetli listesine ekletmek ve anlaşmalı mekanlarda ücretsiz içecek almak için kullanabilirsiniz.

PartyMag Coin’i ister paket olarak ister tekli olarak satın alabilirsiniz.

Ücretsiz İndir

PARTY MORE, SPEND LESS

PartyMag ile gece hayatının nabzını tutmak ve yeni keşifler yapmak istiyorsan Instagram‘dan bizi takip etmeyi unutma!

Yeni Yıl Partisi
Önceki Yazı

Yeni Yılın İlk House Partisine Hazır Mısınız?

Sonraki Yazı

2019'un Son Gecesi Yılın En Güzel Gecesi Olsun