MAGAZINE

Nasıl İyi Bir Müzik Dinleyicisi Olunur ?

Nasıl İyi Bir Müzik Dinleyicisi Olunur ?

Bu blog yazısını oluşturma amacımız her gün yeni bir akımın ortaya çıktığı, öylece kulaklarımıza gelen ve her bir yönden bizi çevreleyen teknoloji ve pazarlama çağının etkisiyle filtrelenmiş şarkılara farklı bir perspektiften bakmanıza yardımcı olmak. Gece hayatı, etkinlikler ve elektronik müzik ile ilgili paylaşımlarda bulunduğumuz PartyMag Magazine’de bu sefer “Nasıl İyi Bir Müzik Dinleyicisi Olunur ?” sorusuna ilk teklisini çıkarmaya hazırlanan lokal DJ ve Prodüktör Atay ile cevap arayacağız. Hadi gelin kendimizi müziğin özüne doğru bir yolculuğa kaptıralım.

Ses Kaynağı

Nasıl İyi Bir Müzik Dinleyicisi Olunur ?

Parçaları dinlerken size doğru bir dinleme sağlayacak en önemli noktalardan biri parçayı hangi kaynaktan dinlediğinizdir. Ticari kulaklıklar olarak sınıflandırabileceğimiz blog görselimizdeki gibi günlük kulaklıklar ile parçaların ana partilerini duyabilirsiniz fakat derinlik anlamında büyük bir eksiklik çekersiniz. Bu kulaklıklar her tarza uyum sağlaması açısından genel ayarlamalara tabi tutulmuştur. Eğer daha derin bir dinleme yapmak istiyorsanız bunu prodüksiyon veya DJ kulaklıkları ile yapmanız size fark etmediğiniz bir çok detayı gösterecektir. Yine etkin bir dinleme için dinlenmek istenen şarkı tarzına uygun referans ses sistemleri de yapılan dinlemeyi etkili kılmaya oldukça yardımcı olur.

Müzik Teorisi

Nasıl İyi Bir Müzik Dinleyicisi Olunur ?

Nasıl İyi Bir Müzik Dinleyicisi Olunur ?

Müzik bizimle iletişime geçmeye çalışır. Sesler ses kaynağından çıkar, kulaklarımıza gelir ve saniyeden binlerce kat kısa bir süre içerisinde beynimiz tarafından işlenir. Bu esnada müzik bizim beynimizde farklı reaksiyonlara sebep olabilir. Bu sizi fazlasıyla üzüntüye sürükleyebilecek bir anı veya en son birine karşı hissettiğiniz duyguları da çağrıştırabilir, bir kuş gibi rahatlamanıza da sebep olabilir. Eski sevgilinizle bayıldığınız şarkılar dışında bunların çoğu ölçülebilir sebeplerden dolayı gerçekleşir. Mesela müzik içerisindeki “Minor” notalar çoğunlukla sizi üzüntüye sürüklerken “Major” ve tamamlanmış notalar coşku ve neşe hissettirir. Yine şarkının dakika başına düşen vuruş hızı (BPM) de burada önemli bir etkendir. 90-115 BPM arasında bulunan bir şarkının 130-150 BPM arasında olan bir şarkıya göre daha dinlendirici olması muhtemeldir.  Günümüzde Spotify gibi uygulamalar sayesinde artık çok kolay şekilde yapılabilen bir arşiv oluşturucusuysanız listenizi bu detayı göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz. Eğer parçanın BPM ve notaları gibi işinize yarayacak teorik bilgilerini öğrenmek isterseniz de bunu Beatport ve benzeri sitelerden parça ismini yazarak edinebilirsiniz.

Hissiyat

Nasıl İyi Bir Müzik Dinleyicisi Olunur ?

Nasıl İyi Bir Müzik Dinleyicisi Olunur ?

Bazen her şey teori olmayabilir. 80 BPM olup Minor gamlı alakasız bir parça sizi bulutların üzerine çıkartabilir. Bunun için yine şarkı içerisinde kullanılan ekolayzera, varsa vokallere veya melodiye odaklanabilir, burada kullanılan ögelerin ne amaçla kullanıldığı üzerine sorgulamalar yapabilirsiniz. Müzik belli bir hissiyat yükleyebiliyorsa amacına ulaşmış sayılabilir. Metallica – Orion şarkısını dinlediğinizde kendinizi uzay boşluğunda bir yolculuğa çıkmış gibi hissedebiliyorsanız bunu teorik olarak açıklamak pek mümkün olmayabilir. İşin en zor kısmı da aslında burasıdır. Teorik olarak ne kadar bilgi sahibi olursanız olun parçanın hissiyatını yükleyebilmeniz tecrübe gerektirir. E tabi bir de bunların her birinin doğru bir şekilde yürümesini sağlayacak iyi bir dinleyici kitlesi.

İyi bir dinleyici olmaya doğru uzanan bu kısa yolculuğumuzun sonuna geldik. Umarız size bildiklerinizi tekrarlamamış, yeni fikirler katabilmişizdir. PartyMag Magazine‘i takip etmeye devam edin, görüşmek üzere…

Limitsoff Open Studio Nemrut Dağı’nda!
Önceki Yazı

Limits Off Open Studio Nemrut Dağı’nda!

Online Kokteyl Workshop / Tadım Atölyesi Evinizde!
Sonraki Yazı

Online Kokteyl Workshop / Tadım Atölyesi Evinizde!