EVENTS

OKTOBERFEST | BİRA FESTİVALİ

Oktoberfest, her sene Almanya’da eylül ayının son haftasıyla ekim ayının ilk haftası arasında düzenlenen bir festivaldir. Rengarenk ve büyük çadırların altında gerçekleşen bu festival genelde 15-16 gün sürüyor. Bu çadırlar 10.000 kişiyi ağırlayacak kapasitede oluyor.

Festivalin en önemli özelliği ve simgesi biradır! Koyu renkli ve sert biraların yanında bolca yemekte bulabilirsiniz. Almanya’nın Münih şehrinde düzenlenir ve her sene çok sayıda insan bu festivalde yerini alır. Tam olarak bir dress code olmasa da festivali çekici kılan özelliklerden biri erkekler için “Lederhosen” kadınlar içinse “Dirndl” denilen kıyafetlerin giyilmesidir.

Oktoberfest

Festivalde sanılanın aksine adımınızı atar atmaz içmeye başlayamazsınız. Münih Belediye Başkanı’nın her yıl büyük ahşap bir bira fıçısını açıp “Fıçı açıldı” dedikten sonra etkinlik başlar. Oktoberfest sanıldığı gibi sadece bira içilen bir festival de değildir. Dünyanın en büyük folklorik festivali olmasıyla da dikkat çeker. Ziyaretçiler renkli geçitlerin, çeşitli panayırların ve gezintilerin tadını çıkarabilir.

Oktoberfest boyunca dünyaca ünlü pek çok müzik grubunun yanında Alman Bando Takımı da yerel müziklerle etkinliğe renk katar. Bunun yanı sıra festival alanında pek çok aktivite ve yarışma da düzenlenir. Çadırların çoğunda geleneksel Bavyera müziği sunulur ve geleneksek halk dansları edilir. Aynı zamanda Münih’in kendine has havası da etkileyici. Müzeleri, galerileri, mimari yapısı, gece hayatıyla sizi kendine hayran bırakır.

Oktoberfest

1810 yılında Ekim ayında bir düğün ile başlayan bu festival, tam beş gün boyunca insanlara yeme, içme, eğlence vadettiği için her sene düzenlenmesine karar verildi.

2018’in Oktoberfest’inde ise yapılan yenilikler arasında Chaos Pendel denilen her biri dört yöne yolcu taşıyan bir salıncak da var.

Kalabalık ve popüler bir festival olduğu için konaklama ve ulaşım için önceden rezerve edilmesi gerekir.

Oktoberfest

Prost!

Sneaker
Önceki Yazı

MÜZİK VE MODA | SNEAKER

Ev Partileri
Sonraki Yazı

EV PARTİLERİNDE BULUNAN 5 PROFİL