MAGAZINE

Party Tadında Müzikal Filmler İle Kendini Kaybetmeye Hazır Ol!

Hepimiz çalışmak ya da okula gitmek için evden çıkmak zorunda olduğumuz zamanlarda keşke evde kalsam ve hiçbir şey yapmadan vakit geçirsem, keşke şu an evden çıkmak zorunda olmasam diye düşünmüşüzdür. Her ne kadar tüm dünyanın içinde bulunduğu bu karantina durumu bizi birçok açıdan zorluyor olsa da aynı zamanda bize o evde kalıp kendi kendine takılma fırsatını da verdi. Tüm gün üst üste film izleme, kitap okuma, müzik dinleme, kendimizi medite etme ve iç yolculuğumuza biraz daha çok vakit ayırma ve dolayısıyla kendimizle baş başa kalma fırsatı bulduk. Film izleme fırsatı demişken de biraz bugünlerde izlenecek Müzikal filmlerden bahsetmek istiyorum. Ama herkes gibi karantina filmleri listesi yapmak değil amacım! Ben size sizi müziğe boğacak şölen tadındaki altı filmden bahsetmek istiyorum.

Bohemian Rhapsody

Bizi müziğe boğacak şölen tadında film dedikten sonra aklıma ilk gelen film tabii ki Bohemian Rhapsody oldu. Rock tanrısı olarak adlandırılan Queen grubunun solisti Freddie Mercury’nin hayatını konu alan bu film Rami Malek’in müthiş oyunculuğu ile benim listemde ilk sırada yer alıyor. Opera ve Rock müziği birleştiren, konuşurken bariton şarkı söylerken tenor sese sahip olan ve eşsiz özgüvenini şarkılarına yansıtan Freddie biraz erken aramızdan ayrılsa da bu film ile hakkında bilinmesi gereken noktaları da keşfe çıkmış oluyoruz. Çünkü Freddie’nin müziklerinden daha sıra dışı olan bir şey varsa o da onun hikayesi!

The Wizard of Oz – Oz Büyücüsü

Listemin ikinci sırasını 1939 yapımı bir müzikale veriyorum. Evet yanlış duymadınız 1939 yapımı bir baş yapıt. Fantastik hikâyesi ve alışılagelmedik karakterleriyle, Oz Büyücüsü yıllar boyunca tüm zamanların en çok bilinen filmlerinden biri ve gerçek bir klasik. Dönemine göre kullanılan görsel efektler gerçekten kayda değer! Göz alıcı renkleri, sıra dışı kostümleri ve bir çok ödüle sahip müzikleri ile izlediğinize asla pişman olmayacaksınız!

Moulin Rouge – Kırmızı Değirmen

Listemizin üçüncü sırasında duygusal bir müzikal var. Moulin Rouge! Baş rollerini Nicole Kidman ve Ewan McGregor’un paylaştığı bu romantik film yine bize güzel bir müzikal şölen sunuyor. Ama mendilleri hazır etmeyi unutmayın. Zira filmin sonunda biraz hüzne boğulmak kaçınılmaz. E arada hüzünlenmek de lazım. Hayatın bir parçası sonuçta!

This Is It!

Listemizin dördüncü sırasında filmden çok belgesel olarak kategorilendirebileceğimiz “This Is It” var. Popun kralı Michael Jackson’ın ölmeden hemen önceki konser turnesini konu alan bu yapımda MJ’nin nasıl titiz çalışan, işini iyi yapan ve mesleğine her şeyden daha çok önem veren bir karakter olduğunu görüyoruz. Özellikle dansçı seçerkenki titizliği ve etrafındaki insanlara muamelesi kendisine hayran bırakıyor. Bu tarz yapımları sevenler için Katy Perry’nin Katy Perry: Part of Me’si ve Beyoncé’un Homecoming’i ni de şiddetle tavsiye ederim.

La La Land – Aşıklar Şehri

Başrollerinde Ryan Gosling ve Emma Stone’un oynadığı Amerikan yapımı romantik komedi bizi izlerken adeta içine çekiyor. Bir çok ödül kategorisinde de birden fazla adaylığa sahip olarak rekor kıran film Amerikan Film Enstitütüsü tarafından 2016 yılının en iyi 10 filminden biri seçildi. Siz de hayal dünyanızın içinde kaybolan bir romantikseniz bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

Interstaller – Yıldızlararası

Listemin altıncı ve son sırasında müzikal olmayan ama müzikleri ile insanı başka alemlere götüren bir baş yapıt var: Interstaller. Üstelik bu film bilim kurgu sevenleri de memnun edecek. Hala izlemeyenler var mı bilmiyorum ama zaten defalarca izlenilebilesi bir film! Müziklerini birçok filmin müzisyeni olan ve adeta müzikal bir dâhi olan Hans Zimmer’ın yaptığı yaklaşık 3 saat süren bu film geleceğe dair fizik derslerinde gördüğümüz kuramların sadece teorilerden ibaret olmadığını bize gösteriyor. Hans’ın çoğunlukla kilise klavyesi ile yaptığı filmin müzikleri insanı gerçeklikle zamansal boyutlar arasında bırakarak ilahi mertebelerin tadından tattırıyor. Hazır karantina günlerinde içselleşmeye de ihtiyacımız varken vaktinizi bu filmi izleyerek taçlandırın derim.

Evde bolca vakit geçirdiğimiz bu günlerde bol müzik, bol kitap, bol eğlence ve bol ev partisi diyoruz! Tek başına parti mi olur diye sorduğunuzu da duyar gibiyiz. Sanırım hala PartyMag YouTube kanalına abone olarak canlı yayınlarımızdan birine katılmadınız! Bu haftasonu programlarını kaçırmamak için şimdi abone olun ve hatırlatıcı açmayı unutmayın!

Evde kal, sağlıkla ve müzikle kal 🙂

COVID-19 Müzik Destek Rehberi
Önceki Yazı

COVID-19 Salgını Süresince Müzisyenler ve Dinleyiciler İçin Müziğe Destek Rehberi

Burning Man Bu Sene Canlı Yayın'da
Sonraki Yazı

Burning Man'e Bu Yıl İlk Defa Canlı Yayın ile Katılıyoruz