EVENTSMAGAZINE

Partymag Yaratıcılarından Fatih Yıldırım ile Pandemi Sonrası Gece Hayatı

Partymag’in yaratıcılarından Fatih Yıldırım ile Pandemi ve sonrasında gece hayatı değerlendirmesi yaptığımız bu sohbetimizde üzülerek belirtmeliyim ki bir arada değildik, dijital platformdan gerçekleştirdiğimiz bu konuşmada pandemi sonrası muhtemel gece hayatı’nı değerlendirdik.

Selamlar Fatih Bey,
Öncelikle bu zorlu süreçte sekteye uğrayan gece hayatı için hepimiz adına kolaylıklar diliyorum.

Malumunuz Covid-19 dolayısıyla iptal edilen etkinlikler, festivaller oldu. Siz bu süreci nasıl geçiriyorsunuz? Motivasyonunuzu nasıl koruyorsunuz?

Partymag projesine başladığımız günden beri 300’den fazla mekanda 10.000’den fazla etkinliği uygulamamızda yayınladık ve bu sayede de eğlence sektörünün farklı alanlarında iş ortakları, dostluklar geliştirme şansımız oldu. Bu sürece gelmeden önce aslında ülke olarak 2013 yılından beri yaşadıklarımızı analiz ettiğimizde (gezi olayları, terör, darbe girişimi, Reina katliamı) eğlence sektörü hep ilk ve en çok etkilenen sektör oldu, yaptığımız işin doğası gereği de hepimiz bunun risklerini biliyoruz ve hızlı çözümler de üretebiliyoruz. Fakat yaşadığımız bu korona virüs salgını süreci tüm dünyayı etkisi altına aldığından dolayı herkesin alışkanlıklarının değiştiği ve daha önce yaşadığımız yerel problemler gibi yaklaşma şansımız yok artık. Yüzlerce mekanda iptal edilen etkinliklerden sonra biz de hem sanatçıları hem de mekanları destekleyecek projeler üreterek bunlara büyük markaların destek olması için çalışmalara başladık. Partymag Youtube kanalında sanatçıların evlerinden dinleyiciye ulaşması için konsept içerikler tasarladığımız ‘Virtual Events’ projeleri ile dijital ortamlarda etkinlik deneyimi yaşatmayı amaçlıyoruz.

Karantina sürecinde iptal olan outdoor nightlife, size farklı bir bakış açısı, vizyon kazandırdı mı?

Evet, krizler her zaman olacaktır. Bu kriz durumlarında ekibiniz ne kadar vizyoner ve projeye inanıyorsa krizler fırsata çevrilebilir. Biz de bu dönemde sanatçılarla dinleyicileri buluşturmak için Partymag Youtube kanalımız aracılığıyla içerikler paylaşarak (ilk başlayanlardan olarak) değişime ayak uydurduk. Bu süreçte edindiğimiz tecrübe ve yaşanan salgının gidişatı sebebiyle de hızlıca web sitemiz ve mobil uygulamamızı aktif ederek globalde paylaşılan canlı yayınların müzik tarzına göre bulunabilmesini sağlayacağız. Yani önceden mekanların etkinliklerini paylaşıyorken artık  hepimizin eğlence mekanı olan Youtube, Instagram ve Twitch yayınlarını keşfetmenizi sağlayacağız. Bunu henüz yapan bir projeye denk gelmedik ki bu alanda da ilk olarak markanın global olarak tanınmasını sağlayacağız.

Bu süreçten sonra olası konsept etkinliklerinizde temel bir değişiklik söz konusu olacak mı? Online içeriklerin çoğalması bu anlamda farklı bir sektör doğuruyor diyebilir miyiz?

Partymag olarak bu yıl çok özel konsept etkinlikler ve bir tane de festival planımız vardı. Maalesef iptal ettik önümüzü görene kadar ve şuan sadece online içeriklere odaklandık. Hatta iptal olan festivalimizin de online olarak planlamasını yapmaya başladık:) Sürprizler olacak yakında!

PartyMag Fatih Yıldırım

PartyMag Fatih Yıldırım

Gece hayatı’nın fazlasıyla içinde olan biri olarak, pandemi sonrası sizi nasıl bir gece hayatı bekliyor olacak?

Ben insanların bir anda mekanlara gidebileceğini pek sanmıyorum. Hepimiz evlerden çıkabilmenin hayalini kuruyoruz ama hepimizin evde yaşamaktan dolayı edindiği yeni alışkanlıkları oldu ve nasıl evde yaşamaya alışmakta zorlandıysak dışarıda kalabalık görüşmelere de hem tedbir hem de alışkanlıklardan dolayı zorlanacağız. İşin bir de iptal olan etkinliklerin nasıl ve ne zaman yapılacağının global olarak bilinmemesinden dolayı pandemi sonrasında 2 aylık bir toparlama süreci olacaktır büyük sanatçıları tekrar dinleyebilmek için.

Bu zorlu süreçte gelir sağlayamayan mekan sahipleri, organizasyon ve benzeri şirketlerin, süreci atlattıktan sonraki ekonomik durumları, sektörün başlamasında aksaklıklar yaratabilir mi? Öngörünüz nedir?

Bu süreç sonrasında maalesef bir çok mekanı kapanmış olarak göreceğiz. Eğlenmek için dışarı çıkan insanların da şuan maaş kesintileri yaşadığını göz önünde bulundurursak yukarıda sosyolojik ve psikolojik sebepleri ile belirttiğim 2 aylık süreçte ekonomik etkiler de etkili olacaktır. Şuan tüm dünya krizi yaşıyor, bazı ülkelerde devlet destekleri açıklanıyor bizim sektör özelinde ama bizde böyle bir durum olacağını hiç sanmıyorum. Bunun olmayacağına göre önlem alanlar da ayakta kalacak zaten.

Yurtdışı giriş-çıkışların daha uzun bir dönem süreceği öngörülüyor, haziran ayından sonra ülkemizde başlayan yaz sezonunun, turistik etkenleri de göz önünde bulundurunca nasıl süreceğini düşünüyorsunuz?

Yazları evimin balkonunda güneşlenmek şuan en son düşünmek istediğim şey ama bu ihtimali de en güçlü ihtimal olarak görüyorum. Haziran ayında başlayan düzelme yaz turizmini biraz olsun hareketlendirebilir ama yukarda da bahsettiğim sebeplerden insanlar geçtiğimiz yıl tatil için harcadığı paraları asla harcayamaz, muhtemelen daha az mekan açık olur ki yurt dışından gelecek sanatçıların Euro ile geldiğini düşünürsek büyük isimleri getirmek de çok kolay olmayacaktır. Ben bu karantina döneminin yerli sanatçılarımız için bir fırsat olacağını düşünüyorum. Müzik üretebilmek, yeni şeyler deneyimlemek ve öğrenmek adına yeterince zaman var. Buna bir de hepimizin dijital ortamlarda geçirdiğimiz zamanın artmasını eklersek aslında büyük kitleler yaratmak için en doğru zaman! Ben yerli sahnemizde çok önemli isimlerin olduğunu ama bunların kendilerini çok duyuramadığına inanıyorum, umarım bu krizi onlar da fırsata çevirebilir ki biz de bu konuda sanatçılarımızı desteklemek için ücretsiz reklam planlaması sunuyoruz. Tek yapmaları gereken bizim ile iletişime geçmeleri.

PartyMag Co-Founder Fatih Yıldırım

PartyMag Co-Founder Fatih Yıldırım

Bu süreç bittiğinde ve her şey normale döndüğünde Partymag olarak getirmeyi hayal ettiğin 3 ismi ve eğlenmeyi özlediğin 3 mekanı söyler misin?

Stephan Bodzin: Geçen sene Stephan Bodzin getirmiştik Binbirdirek Sarnıcı’na ve müzikal olarak çok sevdiğim bir isim kendisi. 2020 için yeni bir müzikal kurgu geliştirmişti kendisi ve yeni kurgusunu Partymag sunumuyla yapmak çok isterim.

Roisin Murphy: Sahnede büyüleyen enerjisi ve tarzı ile benim en sevdiğim isimlerden.

Gessafelstein: Partymag olarak yaşanmamış deneyimleri sunmayı seviyoruz ve bu da bizim kısa dönemdeki en büyük hayalimiz.

 

Mekan konusuna gelecek olursak; İstanbul ve İzmir’de 300’den fazla mekana girdim çıktım. Mekan tercih ederken de her zaman müzisyen odaklı ya da arkadaşlarımla rahat edebileceğim yerleri tercih ettim. O yüzden mekan tercihimi yaparken de en çok eğlendiğim arkadaşlarım ile gittiğimiz yerler arasında eğlendiklerimizi sıralayacağım;

Before Sunset Beach

Binbirdirek Sarnıcı

SumaHan

Son olarak evlerinde ne olacak, ne zaman bitecek diye gündemi takip eden, gece hayatından mahrum kalmış kişilere söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Herkes emin olsun ki kimse benden daha fazla eğlenmeyi özlememiştir 🙂 Bizim için müzik ve eğlence hayatı bir iş değil bir tutku. Fakat bu dönemde evde kalarak kendi gelişimimize odaklanır, yeni şeyler üretmeye çalışırsak zamanın nasıl geçtiğini bile anlamayız. Zaten artık dijital ortamlarda sosyalleşme yöntemleri de geliştiriliyor evdeki zamanı daha eğlenceli geçirebilmek adına. Biz de buna yönelik projelerle yakında dinleyicinin karşısına çıkacağız zaten. Evlerimizde sosyal izolasyonu ne kadar sağlarsak bu süreci o kadar kısa sürede atlatırız.

Bize vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederiz, umarız bu zorlu süreci hepimiz farkındalıklarımızla atlatmış, hayata daha bir umut ve değerle bağlanmış olarak geçiririz. Samimiyetinizden dolayı tekrar teşekkür ediyorum, esen kalın, hoşçakalın. Sevgiler!

Burning Man Bu Sene Canlı Yayın'da
Önceki Yazı

Burning Man'e Bu Yıl İlk Defa Canlı Yayın ile Katılıyoruz

Jazz it! Brunch with Çağrı Sertel
Sonraki Yazı

Çağrı Sertel'in Jazz Ritimleriyle Brunch'a Hazır Mısın?