FASHION

Yeni yıla girerken kırmızı iç çamaşırı giymek şart mı?

Hepimizin öyle ya da böyle bildiği üzere yeni yıla girerken kırmızı iç çamaşırı giymek ya da hediye etmek diye bir şey var. Kimine göre seksi bir kostüm, kimine göre ritüelleşmiş bir şaka, kimine göre batıl inanç. Peki bu geleneğin çıkış noktası neydi? Kırmızı iç çamaşırı eşliğinde yeni yıl kutlaması geleneği tüm dünyada geçerli mi?
Orta Çağ’da sıradan insanlarının günlük hayatta kırmızı giymesi yasaktı çünkü bu renk kan ve şeytanla ilişkilendiriliyordu. Efsanelere göre yeni yıl arifesinde kırmızı iç çamaşırı giymenin belki de bir kara büyü gibi kadınların gelecek yılda varlıklı bir eş bulmasını sağlayacağına ya da aşk hayatlarını hareketlendireceğine de inanılırdı. Bu yüzden günümüzde yılbaşı arifesinde birine kırmızı iç çamaşırı hediye etmek aslında o kişiye gelecek yılda servet, aşk ve tutku dilemek anlamına gelir.
Fakat biraz araştırma yapınca, dünyada yeni yılda farklı renklerde iç çamaşırı giyme gelenekleri olduğuna rastlıyoruz. Örneğin Filipinler’de herhangi bir renk puantiyeli çamaşır; Kolombiya, Ekvator ve Şili’de sarı iç çamaşırı giymenin başarı ve zenginlik getireceğine inanılıyor. Peru’daysanız yıl boyu sürecek pozitif enerji için yeşil bir iç çamaşırını tersten giyip tam gece yarısı düzeltmelisiniz. Huzur için Portekiz’de mavi iç çamaşırıyla, aşk arıyorsanız Arjantin’de baştan aşağıya ve içerden dışarıya pembe kostümle yeni yıla girebilirsiniz. Geleneğe göre çocuk sahibi olmak ve sağlıklı bir yıl geçirmek içinse Porto Riko’da beyaz iç çamaşırıyla kutlama yapmak gerekiyor. En başta İtalya, İspanya ve Çin olmak üzere diğer ülkelerde zenginlik ve tutku getiren kırmızı iç çamaşırı geleneği yaygın görünüyor.
 Para, aşk, başarı, huzur getiren iç çamaşırlarından bahsettik. Daha da önemlisi kaçınmamız gereken bir renk var. Yeni yıla siyah iç çamaşırıyla girmenin tüm dünyada uğursuzluk getireceğine inanılıyor.
Seçim sizin.
Önceki Yazı

36. İstanbul Film Festivali'nde kaçırılmaması gereken filmler

Sonraki Yazı

Avrupa'nın En İyi Ses Sistemine Sahip 3 Kulübü